Sosyal bilgiler öğretmenlerinin beyin temelli öğrenmeye yönelik görüşleri
Opinions of social sciences teachers towards brain based learning
  1. Tez No: 530864
  2. Yazar: BÜŞRA IŞIKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dünyada ve ülkemizde gelişmişlik düzeyi, tek bir alanda ilerlemeden ziyade birçok alanda ilerlemeye bağlıdır. Birçok alanda ilerleme ve gelişmeyi sağlayacak temel unsurlardan biride şüphesiz eğitimdir. Son dönemlerde eğitimde yapılan çalışmalar neticesinde farklı gelişme ve değişmeler, Sosyal bilgiler dersinde sınıf içi ve sınıf dışı eğitim ve öğretim uygulamalarında iş birliğine dayalı öğrenme, buluş yolu ile öğrenme, çoklu zekâ gibi farklı yöntem ve teknikler kullanılmasına zemin hazırlamıştır. Bu farklı yaklaşımlardan biride eğitimin vazgeçilmez temel unsurunu oluşturan beynin doğal işleyişine uygun, farklı zekâ alanlarına yönelik öğrenmeyi savunan Beyin temelli öğrenme yaklaşımıdır. Bu çalışmanın amacı, Sosyal bilgiler öğretmenlerinin Beyin temelli öğrenmeye yönelik görüşlerinin ortaya konmasıdır. Araştırmanın alt amaçları ise, Beyin temelli öğrenmeye yönelik Sosyal bilgiler öğretmenlerinin sınıf ortamında bilgi, inanç, uygulama alt boyutlarında görülen eksikliklerin tespit edilmesidir. Bu amaca yönelik tarama modelinde betimsel bir araştırma yöntemi uygulanmıştır. Klinek (2009) tarafından geliştirilen Demir (2014) tarafından Türkçeye uyarlanan Beyin temelli öğrenme ölçeği 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında Ankara ili, merkez ilçelerindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda çalışan 127 Sosyal bilgiler öğretmenine uygulanmıştır. 127 Sosyal bilgiler öğretmenlerinden veri toplama işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayar ortamına aktarılan veriler SPSS programı ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda; Beyin temelli öğrenme ölçek puanlarına yönelik bilgi düzeyinde cinsiyet değişkenine yönelik kadınlar lehine anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Ancak inanç ve uygulama düzeylerine yönelik cinsiyet değişkeninde anlamlı bir farklılık olduğu saptanamamıştır. Beyin temelli öğrenme ölçek puanlarına yönelik bilgi, inanç ve uygulama düzeylerinde yaş grubu değişkeni, mesleki deneyim, eğitim durumu değişkenleri ile anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The level of development in the world and our country depends not on progress on a single field but on many areas. One of the basic elements that will ensure progress and development in many areas is undoubtedly education. As a result of the research done lately, different developments and changes in Social studies lesson in the class or outside of the class provided a basis to use different techniques like cooperative learning, learning through invention and multiple intelligence. One of these different approaches is brain-based learning approach that advocates learning for different intelligence areas, which are appropriate for the natural functioning of the brain, which constitutes the indispensable element of education. The purpose of this study is to reveal the opinions of Social Sciences teachers on brain based learning. The sub-objectives of the research are to overcome the deficiencies seen in the knowledge, belief and application sub-dimensions of the Social Sciences Teachers for brain-based learning in the classroom environment. A descriptive research method is used in this scanning model in accordance with this purpose. Brain based learning method was developed by Klinek and was adopted in Turkish by Demir, is practiced on to 127 Social Studies teachers, the data which is computerised was resolved via SPSS program. As a result of the research, it is determined the fact that sex factor has a significance on brain based learning scale grades. However, according to the belief and application level, there is no significant difference between sexes. The information abaut brain based learning scale grades shows the relation between age factor, work experience and educational background on belief and application. The result of the research shows that; there is a high significance according to the sex factor in councetenance of temalesin the knowledge level of brain based learning scales. However, it is undetermined the fact that there is a significant difference in accordance to the application and belief level of the different sexes. It is determined the fact that there is a significant relation between sex factor, age factor and work experience in brain based learning technique.