Sokullu Ferhat Paşa Vakfiyesi'nin dil özellikleri
Language features of Ferhatpaşa Foundation
- Tez No: 818243
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜRSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Türk Sanat ve Mimarlık Tarihi içinde günümüze kadar çok sayıda ve muhteşem öreklerinin ulaştığı vakıf eserleri ki, bunlar külliye adı altında tanıdığımız, başta cami, mescid, türbe, medrese, mekteb, kütüphane, darüşşifa, hamam, çeşme, sebil, köprü, yol, tabhane (misafirhane), kervansaray, muvakkithane vs. adı altında tanıdığımız yapılar olmaktadır. Vakfiyeler, düzenlendikleri dönemin tarihine ışık tutan önemli belgelerdir. Bilhassa hükümdar, bey, zengin ve bunların yakınlarının düzenledikleri vakfiyeler, bu sahısların hem hayatları, hem de şahsiyetleri hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlarlar. Tarih boyunca vakfiyeler, taş, deri ve kağıt gibi yazı için elverişli bulunan malzeme üzerine yazılarak günümüze kadar gelmişlerdir. Tarihî açıdan bakıldığı zaman vakfiyeler büyük bir önem arz-ederler. Çünkü bunlar, bize milletin muayyen bir zamanındaki hayat ve kültürüne ait muhtelif olayları ile şekilleri müşahede etme imkanını verirler. Keza vakfiyeler, milletin ekonomik ve sosyal yaşayışında önemli bir rol oynamış olan vakıf müessesesinin nasıl çalıştığını, kimlerin idare ettiğini, kimlerin kendisinden istifade ettiğini vs. gibi durumları öğrenmemize yardımcı olurlar.
Özet (Çeviri)
Many magnificent foundation works of art that have reached the present day in the Turkish Art and Architecture History are known as the social complexes such as mosques, masjids, tombs, madrasahs, schools, libraries, hospitals, Turkish baths, fountains, public fountains, bridges, roads, guest houses, caravansaries, muvakkithane (place where the time for call to prayer was determined) etc. Foundation deedsare the significant documents that shed light to the history of the time they were built. Particularly the foundation deeds arranged by the sultans, rulers, rich people and their relatives provide us with information about the lives and personalities of these individuals. Throughout the history, the foundation deeds were written on the materials suitable for writing such as stones, leather, paper etc. and have reached the present time. From a historical perspective, foundation deeds are very important because they enable us to review the various events and forms belonging to a specific life and culture of a nation at a particular period of time, and the foundation deeds provide us with information about the method of functioning of the foundations, which had played a significant role in the economic and social life of a nation, by whom the foundations were managed and who benefitted from such foundations etc.