Young children's emotion regulation skills: The role of mothers' parenting stress and reactions to children's emotions
Küçük çocukların duygu düzenleme becerileri: Annelerin ebeveynlik stresinin rolü ve çocukların duygularına tepkileri
- Tez No: 818242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA ARSLAN UZUNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yaşamın ilk yılları, eş zamanlı ve sonraki sosyo-bilişsel başarılarla ilişkili olan duygu düzenleme becerilerinin gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Ebeveynlerin çocuklarının olumsuz duygularına verdikleri destekleyici ve destekleyici olmayan tepkiler, çocukların duygu düzenleme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Depresyon ve stres gibi ebeveynle ilgili bazı özellikler, ebeveynlerin çocuklarına yönelik tepkilerini etkileyebilir. Bu etki, ebeveynlik stresi ile çocukların duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkiye aracılık edebilir. Ancak, ebeveynlik stresi ile çocukların duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkiyi ele alan az sayıda çalışma vardır ve bunların hiçbiri ebeveynlerin çocuklarının duygularına verdikleri tepkilerin aracılık rolünü araştırmamıştır. Bu çalışmada, ebeveynlik stresi ile çocukların duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkide ebeveynlerin çocuklarının olumsuz duygularına verdikleri destekleyici ve destekleyici olmayan tepkilerin aracılık rolünü araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla, yaşları 2 ila 4 arasında değişen çocuklardan ve annelerinden veri toplandı ve annelerin çocuklarının olumsuz duygularına verdikleri tepkileri gözlemsel bir görev aracılığıyla değerlendirilmiştir. Hayal Kırıklığı Yaratan Hediye Görevi (Cole, 1986) kullanılarak çocuklarda olumsuz duygular ortaya çıkarılmış ve annelerin çocuklarının olumsuz duygularına nasıl tepki verdikleri videoya kaydedilmiştir. Gözlemsel verilere ek olarak, anneler ebeveynlik stresi (Ebeveynlik Stres Ölçeği; Özmen ve Özmen, 2012), çocukların duygu düzenleme becerileri (Duygu Düzenleme Kontrol Listesi; Batum ve Yağmurlu, 2007; Shields ve Cicchetti, 1997) ve çocukların olumsuz duygularına ebeveyn tepkileri (Çocukların Olumsuz Duygularıyla Başa Çıkma Ölçeği; Fabes vd., 1990; Yağmurlu ve Altan, 2009) anketlerini tamamlamıştır. Araştırmanın bulguları, ebeveynlik stresinin ve annelerin çocukların olumsuz duygularına verdikleri tepkilerin her ikisinin de çocukların duygu düzenleme güçlükleri ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Ancak, ebeveynlik stresi ve çocukların duygu düzenlemesi arasındaki ilişki, annelerin çocukların olumsuz duygularına verdikleri tepkiler aracılığıyla ortaya çıkmamıştır. Sonuç olarak, bu çalışma ebeveynlik stresi, annelerin çocukların olumsuz duygularına verdikleri tepkiler ve çocukların duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasına yönelik bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Early years of life play a crucial role in the development of emotion regulation skills, which are associated with concurrent and later socio-cognitive achievements. Parents' supportive and non-supportive reactions to their children's negative emotions help children to develop emotion regulation skills. Certain parent-related characteristics such as depression and stress can influence parental reactions. This influence can also be present in the association between parenting stress and young children's emotion regulation skills. However, only a few studies have addressed the relationship between parenting stress and children's emotion regulation skills, and none of them investigated the mediating role of parental reactions in this association. In the present study, we aimed to investigate whether parents' supportive and non-supportive reactions have a mediating role between parenting stress and young children's emotion regulation skills. For this purpose, we collected data from children aged between 2 and 4 and their mothers and assessed mothers' reactions through both an observational paradigm and self-report. We elicited negative emotions from children by using the Disappointing Gift Paradigm (Cole, 1986) and videotaped how mothers reacted to their children's negative emotions. We complemented the observational data with self-report assessments of parenting stress (Parenting Stress Scale; Özmen & Özmen, 2012), children's emotion regulation skills (the Emotion Regulation Checklist; Batum & Yağmurlu, 2007; Shields & Cicchetti, 1997), and parental responses to children's negative emotions (Coping with Children's Negative Emotions Scale; Fabes et al., 1990; Yağmurlu & Altan, 2009). A mediation model fit to the data indicated that parenting stress and mothers' reactions were both related to children's emotion regulation difficulties. However, the relation between parenting stress and children's emotion regulation was not mediated via mothers' reactions to children's negative emotions. Overall, the present study provides evidence for a deepened understanding of the relationship between parenting stress, maternal reactions, and children's emotion regulation skills.