Pay piyasasında sürü davranışı: Borsa İstanbul'da sektörel bazlı bir araştırma
Herding behavior in stock markets
- Tez No: 818246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SABRİ TOPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Finans biliminde sürü davranışı, yatırımcıların daha bilgili olduğuna inandıkları diğer yatırımcıların yatırım kararlarını taklit etme eğilimindeyken, kendi düşüncelerini göz ardı etmesidir. Davranışsal finans alanındaki önemli konulardan biri olan sürü davranışı, finansal balonların önemli nedenlerinden biridir. Yatırımcılar, daha fazla kaybetmeme duygusuyla bir birlerini izleme eğilimi göstererek sürü davranışına neden olmaktadırlar. Bu da fiyatların olduğundan daha farklı belirlenmesine, piyasa volatilitesinin artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden finansal piyasalarda sürü davranışının tespit edilmesi finans literatürü açısından önem arz etmektedir. Borsa İstanbul pay piyasasında sürü davranışı varlığının sektörler bazında araştırılması amacıyla yapılan bu çalışmada, Ocak 2016 – Nisan 2023 tarihlerini kapsayan 7 sektöre ilişkin toplam 165 firmanın 1835 gözleminden oluşan veriler kullanılmıştır. Çalışmada 2 yöntem – getirilerin yatay kesit değişkenliğine dayalı (CCK) ve markov rejim dönüşüm modeli (MS) kullanılmakta olup, belirlenen sektörlerde sürü davranışı varlığına dair önemli kanıtlar elde edilmiştir. CCK yöntemi ile elde edilen bulgularda, BIST Banka, BIST Gıda İçecek ve BIST Orman Kagıt Basım olmak üzere 3 sektörde sürü davranışı tespit edilmiştir. MS yöntemi ile elde edilen bulgularda farklı rejimler olmak kaydı ile tüm sektörlerde sürü davranışı varlığına dair önemli kanıtlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Herd behavior in finance is that investors tend to imitate their investment decisions while other investors they believe to be more knowledgeable, while ignoring their own thoughts. Herd behavior, one of the important issues in the field of behavioral finance, is one of the important causes of financial balloons. Investors tend to watch someone with a sense of not losing more. This leads to higher prices than prices and increased market volatility. Therefore, determining herd behavior in financial markets is important for financial literature. In this study, which was conducted to investigate the presence of herd behavior in Borsa Istanbul (BIST) share market on a sector basis, data consisting of 1835 observations of 165 companies related to 7 sectors covering January 2016 – April 2023 were used. In the study, 2 methods – based on cross-sectional absolute deviation (CCK) and Markow Regime Switching model ( MS) are used, and significant evidence of herd behavior has been obtained in the specified sectors. In the findings obtained by CCK method, herd behavior was determined in 3 sectors: BIST Banka, BIST Gıda İçecek and BIST Orman Kagıt Basım. In the findings obtained by MS method, with the registration of being different regimes, significant evidence of herd behavior in all sectors was obtained.