Merkez Bankası para politikalarının ve küresel olayların Türkiye pay piyasasında sürü davranışına etkisi
The effect of Central Bank monetary policies and global events on herd behavior in Turkish equity market
- Tez No: 739087
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN TANRIÖVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Kriz ve şok dönemlerinde pay piyasasında sürü davranışının varlığının ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası para politikalarının sürü davranışına etkisinin araştırıldığı çalışmada sürü davranışı ölçütü olarak Hwang ve Salmon (2007) metodolojisindeki sürü davranışı ölçütü kullanılmıştır. Çalışma sonucunda küresel kriz ve pandemi dönemlerinde ayrıca piyasanın yükseliş gösterdiği dönemlerde piyasaya doğru sürü davranışında keskin artışlar tespit edilmiştir. Ayrıca Türkiye'nin içsel olayları nedeniyle belirsizliğin arttığı dönemlerde sürü davranışı eğiliminin de arttığı bulgulanmıştır. Merkez bankasının karar ve duyuruları, yatırımcıların davranışsal, bilişsel ve psikolojik önyargılarını etkileyen sinyaller gönderebilmektedir. Dolayısıyla para politikası kararlarının yatırımcıların davranışları üzerinde etkisinin olup olmadığının tespiti amacıyla çalışmada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın geleneksel ve geleneksel olmayan para politikası kararlarının sürü davranışına etkisi Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif (ARDL) sınır testi uygulanarak incelenmiştir. Analiz sonucunda geleneksel olmayan para politikası araçları olan faiz koridoru ve rezerv opsiyon mekanizmasının sürü davranışını etkilediği ve finansal istikrarı sağlamada önemli araçlar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, during crisis and shock periods, investigating the existence of herd behavior in the Borsa Istanbul stock market and effects of The Central Bank of the Republic of Türkiye monetary policies on herd behavior; beta herding in the Hwang and Salmon (2007) methodology was used as a measure of herd behavior. As a result of the study, sharp increases in the herd behavior towards the market were detected during the global crisis, pandemic and market rising periods. In addition, it was found that the tendency of herd behavior increases during periods of increased uncertainty due to internal events in Turkey. Decisions and announcements of the central bank may send signals that affect the behavioral, cognitive and psychological biases of investors. Therefore, in order to determine whether monetary policy decisions have an effect on the behavior of investors, the effect of the conventional and unconventional monetary policy decisions of the Central Bank of the Republic of Turkey on the herd behavior was examined by applying the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) bound test. As a result of the analysis, it was determined that the interest rate corridor and reserve option mechanism, which are unconventional monetary policy instruments effect the herd behavior and are important tools in ensuring financial stability.