Kütle çekimsel dalga üreten kompakt cisim birleşmelerinden yayılan gama-ışın patlama ardıl ışınımlarının çalışılması
Study of gamma-ray burst afterglow emission from compact object mergers that produce gravitational waves
- Tez No: 818278
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA GÜVER, DOÇ. DR. MASSIMILIANO DE PASQUALE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Gama-ışın patlamaları (GIP) evrendeki en enerjik olaylardır. Genel olarak, kısa ve uzun GIP'lar şeklinde iki sınıfa ayrılırlar. Kısa süreli patlamaların, çift kompakt cisim birleşmelerinin uzun süreli patlamaların ise büyük kütleli yıldızların çekirdek çökmesinin sonucu olduğu düşünülmektedir. Bu patlamalar ana ışınım ve ardıl ışınım olarak iki bileşen halinde gözlenirler. Ardıl ışınım fiziksel parametreleri kullanılarak afterglowpy yazılımı aracılığıyla sentetik ışık eğrileri üretilebilir. Bu çalışmada, farklı jet modelleri kullanılarak (silindir şapka jet modeli (top hat jet model), Gauss jet modeli (Gaussian jet model) ve güç kanunu jet modeli (power law jet model)) afterglowpy ile Swift - XRT ile gözlenmiş X-ışın ardıl ışınımları modellenmiştir. afterglowpy jet modellerini veriye doğrudan uygulanabilen ve ekibimizce geliştirilen Ciao-Sherpa versiyonu kullanılarak ardıl ışınım fiziksel paremeterleri belirlenmiştir. Bu çalışmada, kısa GIP ardıl ışınım fiziksel parametre fit sonuçları elde edilmiştir. Bulunan ardıl ışınım fiziksel parametreleri, kinetik enerji (EK), jet yarı açıklık açısı θ_j ve çevresel yoğunluğu (n) şeklinde sıralanmıştır. Daha sonra, afterglowpy ile kırmızı öte ve optik bant sentetik ardıl ışınım ışık eğrileri üretilmiştir. Özellikle, 4-metre teleskop bağlamında DAG'da ardıl ışınım gözlenme stratejileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gamma-ray bursts (GRBs) are the most energetic events in the Universe. Generally, divided into two classes as short and long GRBs. Short GRBs are thought to be the result of binary compact body mergers, while long GRBs are thought to result from the collapse of massive stars. These bursts are observed as two components, prompt emission and afterglow emission. By using afterglow physical parameters synthetic light curves can be produced via afterglowpy software. In this study, Swift - XRT X-ray afterglows were modeled with afterglowpy by using different jet models (top hat jet model, Gauss jet model and power law jet model). Afterglow emission physical parameters were determined by using the Ciao-Sherpa version of the afterglowpy jet models developed by our team, which can be applied directly to the data. In this study, the fit results of short GRB afterglow physical parameters were obtained. These parameters are listed as kinetic energy (EK), jet half-opening angle θ_j and circumstellar density (n). Subsequently, synthetic afterglow light curves in infrared and optical bands have been generated via afterglowpy. Particularly, the afterglow observation strategies of DAG in the context of the 4 meter telescope have been discussed