Köşegenel bir metrik için skaler parçacıkların dinamiğinin teleparalel kuram ile tartışılması
Discussion of the dynamics of scalar particles for a diagonal metric using the teleparallel theory
- Tez No: 648669
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Spinsiz atom altı parçacıkların çeşitli potansiyel sistemlerdeki dinamiği göreli kuantum mekaniği çerçevesinde güncelliğini koruyan problemlerden biridir. Bu problem son otuz yıldır kütleçekimsel etkileşmelerle göz önüne alınarak çalışılmaktadır. Bu çalışmaların neredeyse tamamı Einstein'ın ortaya koyduğu Genel Görelilik Kuramı (GGK) çerçevesinde yapılmıştır. Literatür incelendiğinde Genel Göreliliğe alternatif olan Teleparalel Kuram çerçevesinde daha az çalışmanın olduğu görülmektedir. Bu tez çalışmasında Teleparalel Kuram (TK) çerçevesinde Klein-Gordon denklemi köşegenel bir metrik için çözülmüştür. Mevcut kozmolojik araştırmaların çoğunda, izotropik uzay-zaman modelleri dikkate alınmıştır. Burada ise genişleyen anizotropik homojen olmayan bir model için TK çerçevesinde inceleme yapılmıştır. Tez çalışmasının ilk aşamasında, metrik uzayın termodinamik özellikleri belirlenerek termodinamiğin birinci ve genelleştirilmiş ikici yasası türetilmiştir. İkinci aşamasında ise bu metrik uzayda skaler parçacıkların dinamiği tartışılmıştır. TK çerçevesinde Klein- Gordon denklemi ele alınan metrik uzayda çözülerek dalga fonksiyonları belirlenmiştir ve bunların yardımıyla Bogoliubov Dönüşüm Yöntemi (BDY) kullanılarak skaler parçacık yaratma sayı yoğunluğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The dynamics of the spinless subatomic particles in various potential systems is one of the problems that remains actual within the framework of relativistic quantum mechanics. This problem has been also studied for the last thirty years by considering gravitational interactions. Almost all of these studies have been done within the framework of General Relativity Theory (GRT) put forward by Einstein. When the literature is examined, it is seen that there are fewer studies within the framework of Teleparalel Theory, which is an alternative theory to General Relativity. In this thesis, the Klein-Gordon equation is solved for a diagonal metric within the framework of Teleparalel Theory (TT). In most of the current cosmological studies, isotropic space-time models have been taken into account. Here, for an expanding anisotropic inhomogeneous model, an investigation was carried out within the framework of TT. In the first stage of the thesis study, the thermodynamic properties of metric space are determined and the first and generalized second law of thermodynamics is derived. In the second stage, the dynamics of scalar particles in this metric space are discussed. Wave functions are determined by solving in the metric space under the Klein-Gordon equation in the framework of TT and with their usage, the number density of scalar particle creation is calculated by using the Bogoliubov Transformation Method (BTM).