Yaşlı kültürü ve emekli derneklerindeki yaşlıların sosyo-kültürel özellikleri
Concept of old age and socio-cultural characteristics of old people who are affiliated to associations for retired person
  1. Tez No: 81828
  2. Yazar: İPEK İNCEALTIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ill ÖZET Yaşlılık; herkesin yaşamak durumunda olduğu geri dönülmez bir süreçtir. Gerek dünyada, gerekse ülkemizde, yaşlı nüfusun hızla çoğalmasına paralel olarak yaşlılara ve yaşlılara yönelik yapılan çalışmalara verilen önem de giderek artmaktadır. Ülkemizde özellikle endüstrileşme ve kentleşme süreçlerine bağlı olarak, aile yapısı küçülmüş ve fonksiyonlarının önemli bir bölümünü bürokratik organizasyonlara devretmiştir. Buna bağlı olarak da, yaşlılara yönelik hizmet veren sektörler önem kazanmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, yaşlıların, sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel değişkenlere göre, incelenerek, yaşlıların özellikle emeklilik sonrası sosyal uyum süreçlerine sosyal ilişkilerine, sosyal aktivite ve davranış biçimlerine ışık tutmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Ankara'daki 8 emekli derneğinde bir saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma 84 kişiyle gerçekleştirilmiş ve yapılan mülakatlarla da desteklenmiştir. Araştırmada, emekli demeklerine katılım gösteren emekliler, yaş, cinsiyet, gelir ve öğrenim düzeyi, doğum yeri, çocuk ve torun sayısı gibi değişkenler yönünden karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmada ayrıca, yaşlılık ve emeklilik kavramları, yaşlılara yönelik sosyal hizmet uygulamaları kavramları, yaşlılara yönelik sosyal hizmet uygulamaları ve teorik gelişmeler üzerinde de durulmuştur. Araştırmanın çıkış noktasını“Aktivite (Etkinlik) Kuramı”oluşturmuş olup, elde edilen veriler bu doğrultuda incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, emekli derneklerine katılım gösteren yaşlıların büyük bir çoğunluğunun gelir ve öğrenim düzeyinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Yine dernekteki yaşlıların önemli bir bölümünün, derneklere“yalnızlık hissinden kurtulmak arkadaş edinme”,“boş vakitleri değerlendirmeIV ve sosyo-kültürel etkinlikleri devam ettirme”ihtiyaçlarını karşılamak için üye oldukları saptanmıştır. Derneğe katılım ile çocuk ve torun sayısı arasında kuvvetli bir ilişki saptanamadıysa da bunda örneklem seçiminin etkisi de büyüktür. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar doğrultusunda, yaşlılara yönelik sosyal, kültürel ve ekonomik yatırımların arttırılması ve emeklilik sürecine çok iyi hazırlanılması gerektiğini önemle vurgulamak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Old age is an irrevocable period of time everybody will have to go through. In the whole world and in our country, the importance attached to the aged and to the old age is significantly increasing in line with the rapidly increasing aged population. As a consequence of industrialization and urbanization, the family structure in our country has become smaller and has left a major part of its functions to bureaucratic institutions, as a result of which the sectors rendering service to old aged have started to gain importance. The objective of this paper is to study the old age using such variables as socio-economic and socio-cultural variables for the purpose of putting light on particularly post retirement social conformity, process, relations, social activities and the mode of attitude. To achieve this objective a field research was made in 8 Associations for the Retired Person in Ankara. This study was covered 84 people and it was supported with interviews. During the study the person who have joined such associations were comparatively analyzed on the basis of such variables as age, sex, level of education, place of birth, number of children and grand children etc. During the study, such factors as old age and retirement concepts, social service implementations for the aged and the theoretical developments were also stressed. The point of departure of this study is constituted by the“Activity Theory”, and the data obtained was reviewed in this direction. At the end of the study, it was seen that the aged persons inclined to join such associations had high level of education and high financial status. ItYi has olso been determined that the majority of the aged in the associations became members to be rid of the feeling of loneliness, to make friends, to evaluate their spare times and to satisfy their need to continue their socio- cultural activities. A strong relation could not be determined between the participation to the association and the number of children and grand children however the effect of sample selection plays a great part here. Based on the results obtained from this study, wefeel to stress on the importance of the necessity of increasing the amount of social and cultural investments for old aged persons and of preparing the candidates to retirement.