Eski Tunç Çağı'nda Batı Anadolu bölgesinde görülen kemik eserler
The Bone tools of Western Anatolia during the Early Bronze Age
  1. Tez No: 81835
  2. Yazar: ÖZER YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİME HÜRYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 507
Özet
ÖZET“Eski Tunç Çağı'nda Batı Anadolu Bölgesinde Görülen Kemik Eserler”konulu çalışmada, eserlerin tanımları ve tipolojik ayrımları yapılarak değerlendirilmesi ve yorumlanması, bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Kemik eserler, elde edildiği hayvan türü ve işlenen kemikleri dikkate alınarak şekil ve işlevlerine göre 15 ana tip altında değerlendirilmiştir. Bu tiplerde kendi içlerinde alt tiplere ayrılmıştır. Batı Anadolu Bölgesi'nde bulunan kemik eserler Eski Tunç Çağı I-III ve Geçiş Dönemleri'nde değerlendirilmiş olup, komşu çağdaş kültür merkezleri ile karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Hayvan kemiklerinden yapılan alet ve buluntular belli tekniklerde işlenmiş olup, kesme ve sürtme tekniği hemen hemen bütün eserlerde kullanılmıştır. Yoğun bir şekilde görülen biz örnekleri bu çalışmada en fazla bulunan kemik aletler olarak görülmektedir. Eski Tunç Çağı'nda diğer kemik buluntular çeşitli tiplerde karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main aim of this study, namely,“ The Bone Tools of Western Anatolia During The Early Bronze Age”, is evaluation and interpretation of the artifacts in the light of definition and typology. The bone tools have been examined under 15 main types basing on the animal species and theworked part. These types are separated into sub-types within then- own group. The bone tools uncovered in the Western Anatolia have been evaluated for the Early Bronze Age I-in Periods including the Transitional Period and have been compared to the contemporary neighboring cultural centers. The Bone Tools and the artifacts were worked with a certain technology and the cutting and rubbing technology has been used in almost all artifacts. The awls are the most frequent bone tools. Other bone tools of Early Bronze Age are seen under various types.