Mikrosatellit stabil ve instabil endometrium kanserleri arasında tedavi hedefi olabilecek immünhistokimyasal belirteçlerin morfolojik ve klinik parametreler eşliğinde karşılaştırılması
Comparison of immunohistochemical markers that can be used for targeted therapy between microsatellite stable and instable endometrial cancers, together with morphological and clinical parameters
  1. Tez No: 818360
  2. Yazar: EZGİ DİCLE SERBES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DUYGU ENNELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Patoloji, Obstetrics and Gynecology, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Çalışmamızda, CD3, CD4, CD8, CD45, PD-L1 antikorları kullanılarak, mikrosatellit instabil ve stabil endometrioid tip endometrium kanserlerinin, tümör immün mikroçevresi açısından farklılıklarını değerlendirmek; tümör immün mikroçevresinin, histopatolojik veriler ile birlikte hastaların prognozu üzerindeki etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: AÜTF Tıbbi Patoloji Anabilim dalında Ocak 2020 – Aralık 2022 yılları arasında endometrioid tip endometrium kanseri tanısı almış ve MMR sistem defekti açısından immünhistokimyasal olarak araştırılmış, çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan, 108 hasta seçildi. Bunlardan 51'inde immünhistokimya ile MMR sistem defekti gösterilmişti (MMRd). 57'sinde İHK ile MMR protein kaybı mevcut değildi (MMRp). 51 MMRd vakası içerisinden, PCR-MSI testi veya NGS ile mikrosatellit instabilitesi gösterilen vakalar“MSI/MMRd”grup (n=35) olarak belirlendi. Moleküler analizler ile mikrosatellit instabilitesi gösterilememiş 16 vaka ve 57 MMRp vaka birlikte“MSS/MMRp”grubu (n=73) oluşturdu. Hastalara ait HE ve MSH2, MSH6, PMS2, MLH1, ER, PR, p53 boyalı preparatlara patoloji arşivinden ulaşıldı. Tüm vakalarda, FIGO evre, FIGO histolojik derece, prognostik risk grubu, lenfovasküler invazyon varlığı ve yaygınlığı, lenf nodu metastazı, myometrial invazyon derinliği, MELF tipi invazyon varlığı ve yaygınlığı, farklı diferansiyasyon paternleri (skuamöz, müsinöz) ve paternlerin yaygınlığı, histolojik varyantlar, nekroz varlığı ve yaygınlığı, komedonekroz, psammomatöz kalsifikasyon varlığı, tümör lokalizasyonu, ER ve PR ile tümör hücrelerinin boyanma yüzdeleri, MSH6, PMS2, MLH1, MSH2 ve p53 ekspresyon durumları yeniden değerlendirildi. Vakaların tümörlü arşiv bloklarından, her vaka için en az 2 en çok 5 adet, 1 milimetre çapa sahip kor seçilerek, 6 adet doku mikrodizin bloğu oluşturuldu. Doku mikrodizin bloklarından hazırlanan CD3, CD4, CD8, CD45 boyalı kesitler dijital patoloji ünitesinde tarandıktan sonra bilgisayar ortamında değerlendirildi, tümör içinde ve tümör stromasında, milimetrekaredeki CD3, CD4, CD8 ve CD45 pozitif boyanan lenfosit sayıları (dansite) hesaplandı. Doku mikrodizin bloklarından hazırlanan PD-L1 kesitleri dijital ortamda değerlendirildi, pozitif boyanan neoplastik hücreler ve boyanmayan neoplastik hücreler sayılarak kombine pozitif skor ve milimetrekaredeki pozitif tümör hücre sayısı hesaplandı. Ayrıca, PD-L1 ile pozitif boyanan stromal mononükleer inflamatuar hücrelerin, tümör stromasının yüzdece ne kadarını kapladığı belirlendi. Tümördeki ve stromal lenfositlerdeki PDL1 boyanması 2 şekilde gruplandırıldı. Öncelikle,“negatif”,“%25”2 şeklinde dörtlü, ardından“negatif”ve“pozitif: (%25)”şeklinde ikili grup oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of our study was to evaluate the differences in tumor microenvironments of microsatellite instabile and stable endometrioid type endometrial carcinomas by using CD3, CD4, CD8, CD45, PD-L1 antibodies. It was aimed to investigate the prognostic effect of tumor immune microenvironment together with histomorphological features which may help predicting response to immunotherapy. Materials and methods: The study group consisted of 108 patients who were diagnosed as endometrioid type endometrial carcinoma at Ankara University Medical School, Pathology Department between January 2020 – December 2022 and met the inclusion criterias. In 51 of these, MMR system deficiency was demonstrated by immunohistochemistry (MMRd group). 57 had no MMR protein loss with IHC (MMRp group). Among MMRd group, the cases showing microsatellite instability by PCR-MSI test or NGS were determined as“MSI/MMRd”group (n=35). Remaining 16 cases that did not show MSI by molecular analyses, and 57 MMRp cases together constituted the“MSS/MMRp”group (n=73). Archival HE, MSH2, MSH6, PMS2, MLH1, ER, PR, p53 stained sections of all cases were reevaluated for FIGO grade, stage, prognostic group, presence and extent of lymphovascular invasion, lymph node metastasis, depth of myometrial invasion, presence and extent of MELF type invasion, presence and extent of squamous and mucinous differentiation, presence and extent of necrosis, comedonecrosis, psammomatous calcification, tumor localisation, hormone receptor status, MMR proteins and p53 expressions. Six tissue-microarray (TMA) blocks were constructed in which each case was represented by at least 2 (max 5) cores of 1 mm size. CD3, CD4, CD8, CD45, PD-L1 stained TMA sections were scanned and evaluated on digital images. CD3, CD4, CD8, CD45 positive lymphocyte densities were calculated for both intratumoral and stromal compartments as follows: number of positive cells/mm2 . For PD-L1, both density and combined positive scores were calculated for neoplastic cells. For stromal PD-L1 evaluation, percentage of tumor stroma that was covered by PD-L1 positive stromal mononuclear inflammatory cells were estimated. Two different categorisations were used for both stromal and tumoral PD-L1 staining by using %1 and %25 cut-offs (negative, 25%) followed by“negative”and“positive”groups.