Okul yöneticilerinin öğretmenleri etkilemekte kullandıkları güçler ve öğretmen morali (Malatya ili örneği)
Powers used by school managers in influencing teachers and teacher morale
- Tez No: 81837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ERÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, orta dereceli okul yöneticilerinin öğretmenleri etkilemekte kullandıkları güçler(makam, kişilik, ilgi, uzmanlık, ödül, ceza, güçsüzlük) ile öğretmenlerin moral düzeyleri arasındaki ilişkileri bazı değişkenler açısından analiz etmektir. Araştırma için gerekli olan veriler, iki araç kullanılarak toplanmıştır. PURDUE Öğretmen Moral Anketi ile öğretmenlerin kendi morallerine ilişkin görüşleri, Okul Yöneticilerinin Öğretmenleri Etkilemekte Kullandıkları Güçler Anketi ile de öğretmenlerin okul yöneticilerinin kendilerini etkilemekte kullandıkları güçlere ilişkin görüşleri alınmıştır. Her iki anket Malatya İli Belediye sınırlan içerisinde bulunan liselerde çalışmakta olan 300 öğretmene verilmiş, Öğretmen Moral Anketinden 265'i(Evrene oranı %24.04), Etkileme Güçleri Anketinden 249'u(Evrene oranı %22.59) alınabilmiştir. Okul yöneticilerine verilen 136 Adet Etkileme Güçleri Anketi Yönetici Formundan 56 (Evrene oram %41)tanesi geri alınabilmiş ve değerlendirilmiştir Elde edilen verilerin istatistiksel çözümlenmesinde, tanımlayıcı istatistikler, t-testi, pearson korelasyon katsayısı ve bunun anlamlılığının sınanması, tek yönlü varyans analizi ve çoklu karşılaştırmalarda Tukey(HSD) testi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada şu bulgular elde edilmiştir: 1. Okul yöneticilerinin öğretmenleri etkilemekte kullandıkları güçlerden makam gücünün öğretmen görüşlerine göre kullanılma sıklığı birinci sırada yer almaktadır(X:3,01). Yönetici görüşlerine göre ise kişilik gücünün kullanılma sıklığı birinci sırada yer almaktadır(X: 3,49). Her iki grup da en az etkileme gücü olarak ceza (X: 2,24;2,17) ve güçsüzlük (X: 2,14;2,22) güçlerinin kullanıldığını belirtmişlerdir. 2. Okul yöneticilerinin öğretmenleri etkilemekte kullandıkları kişilik, ödül ve ceza güçlerine ilişkin öğretmen görüşleri cinsiyet değişkeniaçısından anlamlı bir farklılık göstermektedir. Etkileme güçlerinin kullanmama ilişkin yönetici görüşleri cinsiyet değişkeni açısından anlamlı bir farklılık göstermemektedir. 3. Okul yöneticilerinin öğretmenleri etkilemekte kullandıkları kişilik, güçsüzlük, ödül güçlerine ilişkin öğretmen ve yönetici görüşleri yaş ve hizmet süresi değişkenlerinin bazı düzeyleri açısından farklılık göstermektedir. 4. Öğretmenlerin moral alt boyutlarından en az doyum sağladıkları boyutun maaş doyumu boyutu(X:l,98), en çok doyum sağladıkları boyutun ise meslekten elde ettikleri doyum boyutu(X:3,01) olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin moral alt boyutlarına ilişkin görüşleri cinsiyet değişkeni açısından farklılık göstermemektedir. Mesleğin saygınlığına ilişkin öğretmen görüşleri yaş ve hizmet süresi değişkenlerinin bazı düzeyleri açısından farklılık göstermektedir. Eğitim- öğretim programı sorunlarına ilişkin öğretmen görüşleri okul türü değişkenleri açısından farklılık göstermektedir. 5. Okul yöneticilerinin öğretmenleri etkilemekte kullandıkları güçler ile öğretmenlerin genel moral düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öğretmenlerin moral alt boyutlarından öğretmenlerin okul müdürü ile olan uyum boyutu uzmanlık (r=.53) ve ödül(r=.43) güçleri ile ilişkili bulunmuştur. Öğretmenin diğer öğretmenlerle olan uyumu boyutu ile uzmanlık(r=.13) ve ilgi(r=.15) güçleri ilişkili bulunmuştur. Öğretmenin toplumdan gördüğü destek boyutu ile makam(r=.l8), kişilik(r=.15) ve uzmanlık(r=.14) güçleri ilişkili bulunmuştur. Okulun olanakları ve hizmetleri boyutu ile makam(r=.16) gücü ilişkili bulunmuştur. i
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The purpose of this study was to analyse the relationships among the bases of powers (position, personality, consideration, expertness, reward, coercion, weakness) which have being used by the high school principals for influencing the teachers and the moral levels of the teachers in term of some variables. The data was obtained by employing two questionnaries. The teachers' thoughts on their own moral were assessed by the PURDUE Teacher Moral Questionnaire and the teachers' thoughts about the powers used by the school managers in influencing the teachers were assessed by The Powers Principals Questionnaire. The Questionnaires were sent to 300 teachers working in the high schools located in Malatya province; 265 of the Purdue Teacher Moral Questionnaire (24,04 %) and 249 of the Powers Questionnaire (22,59%) were received. Influencing Powers Questionnaire were sent to 136 high school principals and received 56 of them (41%). In the statistical analysis of the data obtained; two descriptive statistics, t-test and pearson product-moment correlation coefficient and to examine its significance, One-way variance analysis and Tukey test for multiple comparisons technics were used. Basic findings of the study can be summarized as follows: 1. According to the teachers frequency of using the position power by the school principals in influencing teachers comes as the first order(X=3,01). According to the principals frequency of the personality power comes as the first(X=3,49). Both of the groups claimed that the coercion power(X=2,24; 2,17) and weakness power (X=2,14; 2,22) have been used least in influencing.vıı 2. The teachers' thoughts on the personality, the reward and the coercion powers used by the school principals in influencing teachers showed statistically significant difference in term of sex variable. The principals' thoughts on using powers did not show a significant difference in term of sex variable. 3. The teachers' and principals' thoughts on the personality, the weakness and the reward powers used by the school managers in influencing teachers showed a significant difference in some levels in terms of age and tenure variances. 4. The least satisfying moral dimension for the teachers is the salary satisfaction dimension (X:l,98), and the most satisfaction dimension is obtained from profession (X:3,01). The teachers' thoughts on moral subdimensions did not show any differences in term of sex variable. The teachers' thoughts relating to the vocational esteem show a significant difference in terms of age and tenure variable. The teachers' thoughts on curriculum problems displayed difference in term of school type variable. 5. There was no significant relation between teachers' general moral levels and the powers used by the school principals in influencing teachers. A moral subdimension of teachers, concordance dimension, showing concordance between teachers and principals has a relation with expertness (r=.53) and reward (r=.43) powers. The concordance amongst teachers has a relation with expertness (r=.13) and consideration (r=.15) powers. The society support given to the teachers has been found related with position (r=.18), personality (r=.15) and expertness (r=.14) powers. School facilities and services dimension has a relation with position power (r=. 16).