Türkiye'de popüler sanat ve Kitsch
Popular art and Kitsch in Turkey
- Tez No: 81836
- Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ YENİŞEHİRLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
ÖZET Başlığı Türkiye'de Popüler Sanat ve Kitsch olan bu tez, sanat ürünlerinin üretimlerinden sunuluş biçimine; süs ve beğeniye seslenen bütün ürünlerin biçimlerine yansıyan değerlerden birey davranışlarına dek uzanan ve bir popüler sanat türü olan Kitsch' in ülkemizdeki bugünkü görünümü ve yayılımma ait bir araştırmadır. Popüler sanatın ürediği koşullarda var olan ve yaygınlaşan Kitsch' in, ülkemizde hangi toplumsal kesimlerde ne tür bir beğeni ile tüketildiğini ve Kitsch' i beğenilir kılan özelliklerin neler olduğunu belirlemek üzere alanın ilgilisi sanatçılar, eleştirmen ve araştırmacılarla, ayrıca bir kısım Kitsch ürün üreticileri ile görüşmeler yapılmış ve bu ürünleri tükettiği düşünülen bireylere geniş ölçekli bir anket uygulanmıştır. Toplumun alt-orta ve üst kesimi olarak ayrılan çevrelerinde uygulanan bu araştırma anketinin yapılandırılmasında günümüzün önemli sosyal bilimcilerinden Pierre Bourdieu'nun toplumdaki çeşitli beğeni eğilimlerinin boyutlarını saptadığı anketinden yararlanılmıştır. Bu kuramcının yaklaşımı ve araştırmaları baz alınarak diğer çalışmaları değerlendirilmiş ve ülkemiz özeline uyarlanmıştır. Popüler sanat ve Kitsch' in gerek tarihsel kimliği gerekse yaygınlaşma koşullarının da bir bölüm olarak kuramsal çerçeve içinde ele alındığı bu tez sonucunda popüler kültürel atmosfer içinde ve kendine özel işleyişle yayılan Kitsch' in bugün toplumun her kesimine değişik görünümler içinde girdiği ve özellikle bütünsanatsal ürünlere bakışta Kitsch' e ait değerleri taşıyan bir anlayışın genel olarak hakim olduğu anlaşılmıştır. Bunun yanısıra her ürünün kullanılış tarzı ve ele almış biçiminin onu Kitsch kılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY As Popular Art and Kitsch in Turkey is a research on the manifestation and spread of Kitsch which as a form of popular art, reflects itself in the individual's behaviour, in values that determine the form of all products appealing to ornamentation and taste, and the way in which artistic products are produced and presented. Artists, critics and researchers working in this field have been interviewed to determine which social starata in our country consumes Kitsch, the kind of taste that directs them to Kitsch and what makes Kitsch so appealing. Producers of Kitsch products are also intervieved and people who are assumed to be consuming Kitsch products are given a large scale questionary. In forming this questionary given to the lower, middle and upper strata of the society in Ankara, Pierre Bourdieu's questionary that determines the dimension of various tastes has been taken as the model and has been adopted to our country along whith Pierre Bourdieu's approach and research, his other works have also been a valuable guidance. This study which examines within a theoretical framework, the history and the conditions in which Kitsch became widespread in Turkey concludes that Kitsch prospered in the atmosphere of popular culture and at present is diffused into all strata of the society. Kitsch is not only the style of objects, but it is also w a way of looking“ at them within specivic contexts. It has also been concluded that the manner of using and treating any product can make it Kitsch.iv içindekiler ÖZET...”SUMMARY İÜ İÇİNDEKİLER. iv TABLOLARIN L î S TES î vi i i RESİMLERİN LİSTESİ“ x I. giriş. 1.1. KONU/SORUN 1. 1. 1. Türkiye ve Kitsch... 6 1.1.2. Türkiye'de Daha Önce Yapılan Kitsch Konulu Araştırma ve Yayınlar. 8 1.2. AMAÇ ”... 12 1.3. VARSAYIMLAR.-... 14 1.4. SINIRLILIKLAR " 1 5 1.5. TANIMLAR 1 6 1.6. ARAŞTIRMA MODELİ 1 7 1.7. VERİLER ve TOPLANMA TEKNİKLERİ 18