Kosova'da sağlık reformunun analizi
Analysis of health reform in Kosova
  1. Tez No: 818370
  2. Yazar: LIRIDON BLLACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sağlık hizmet sektörünün önemi tüm dünyada olduğu gibi Kosova'da oldukça önemli bir hizmet sektörüdür. Son dönemlerde yaşanmış olan Covid-19 pandemisi ile sağlık hizmet sektörünün önemi bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Dolayısıyla yalnızca ülkemizde değil dünyada diğer ülkelerde sağlık reformları konusunda çeşitli politikalar gerçekleştirmektedir. Bu çalışmada sağlık hizmet sektöründe yeni başlamış olan Kosova sağlık reformu politikasının“politika haritalama yöntemi”ile analiz edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ülkede yer alan siyasi partilerin, politika ile ilgili çeşitli aktörlerin, politikayı destekleyenlerin etkileri ve gücü, politikaya karşı çıkan grupların karşı çıkma nedenleri ve politikadan etkilenebileceği düşünülen tarafların sağlık reformuna ilişkin politikalar geliştirmek için gerekli stratejilerinin ortaya konması hedeflenmiştir. Araştırmanın evrenini, sağlık reform politikası hakkında bilgi sahibi olduğu düşünülen çeşitli paydaşlar oluşturmaktadır. Araştırmada nitel yöntemlerden doküman inceleme ve yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, Ocak – Nisan 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Paydaşlar ile yapılan görüşmeler ortalama 40-50 dakika sürmüştür. Görüşmeler bittikten sonra görüşme kayıtları Microsoft Word programında yazıya dökülmüş ve ardından Policymaker 5 programı kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler, bu araştırmanın amacına uygun bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda sağlık reform politikasının, en önemli aktörlerden güçlü bir destek alamadığı için orta derece uygulanabilir bir politika olarak kabul gördüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has proven that the healthcare sector is one of the most important sectors not only in Kosovo but also in the world. Therefore, not only in our country, but also in the world, countries are pursuing a continuous health reform policy. Intervention in legislation is potentially one of the most effective health reform policy to be made. In this study, the health reform policy that has started in the health service sector is analyzed with the“policy mapping method”. Within the scope of this analysis, it is aimed to reveal the effects and power of political parties, policy-related actors, policy supporters, the groups that may oppose the policy and their reasons, and the necessary strategies to develop policies for health reforms of the parties that may be affected by the policy. The universe of the research consists of various stakeholders who are thought to have knowledge about health reform policy, and non-governmental organizations operating in the health sector, political parties and trade unions. The qualitative method was used in the research. This means that in this study is using document review and semi-structured methods. The interviews were held between January and April 2023 and the interviews lasted an average of 40-50 minutes. After the interviews were over, the interview recordings were transcribed in Microsoft Word Office and then analyzed using the Policymaker 5 software. The interviews were carried out in accordance with the purpose of this research. Based on the findings of the study, the health reform policy demonstrates a moderate level of applicability, as it failed to garner significant endorsement from key stakeholders.