Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda serum fraktalkin, TNF-alfa, IL-1ß, IL-6 düzeylerinin sağlıklı kontroller ile karşılaştırılması
Comparison of serum fraktalkine, TNF-alfa, IL-1ß, IL-6 levels in children with autism spectrum disorder and healthy controls
  1. Tez No: 818393
  2. Yazar: FATMA ZEHRA KIRŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM BEHİCE ÖZTOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmada, nöroinflamasyonun Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) etiyopatogenezindeki rolünü araştırmak için OSB için potansiyel biyobelirteç olabilecek fraktalkin, tümör nekroz faktör alfa (TNF-α), interlökin-1 beta (IL-1ß), interlökin-6 (IL-6)'nın serum düzeylerinin değerlendirilmesi ve OSB'de fraktalkin, TNF-α, IL-1ß, IL-6'nın hastalık belirti şiddeti ile olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Sonuçları güçlendirmek amacıyla hs-CRP düzeyleri de değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel nitelikte olan bu çalışmada, 24-72 ay aralığındaki OSB tanısı alan 44 çocuk araştırma grubunu, benzer yaş ve cinsiyetteki sağlıklı 44 çocuk ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Her iki gruptaki çocukların ayrıntılı ruhsal durum muayeneleri ve gelişim düzeylerine uygun psikometrik testle gelişimsel değerlendirmeleri yapılmıştır. OSB tanısı alan çocukların belirti şiddeti; Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği (ÇODÖ), Otizm Davranış Kontrol Listesi (ODKL) ve Tekrarlayıcı Davranışlar Ölçeği-Revize Türkçe Versiyonu (TEDÖ-R-TV) kullanılarak değerlendirilmiştir. Her iki gruptaki çocuklardan periferik venöz kan örnekleri alınarak ELISA yöntemiyle serum fraktalkin, TNF-α, IL-1ß, IL-6 ve hs-CRP düzeyleri ölçülmüştür. Bulgular: OSB grubundaki çocukların serum fraktalkin ve IL-1ß düzeyleri kontrol grubundaki çocuklara göre anlamlı düzeyde düşük saptanmıştır. Serum TNF-α, IL-6 ve hs-CRP düzeyleri arasında gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. OSB şiddeti ile fraktalkin, TNF-α, IL-1ß, IL-6 arasında ilişki bulunmamıştır. Sonuç: Bulgularımız; nöroinflamasyon, immün yanıt, nörogenez, sinaptik budanma ve sinaptik plastisitede önemli rolleri olan fraktalkin ve IL-1ß'nın yaşamın erken dönemlerindeki düzensizliklerinin OSB etiyopatogenezinde rol oynayabileceğini düşündürse de TNF-α ve IL-6 düzeylerinde gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Fraktalkin ve ilişkili diğer sitokinlerin OSB etiyopatogenezindeki rolünün daha iyi anlaşılabilmesi için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the role of neuroinflammation in the etiopathogenesis of Autism Spectrum Disorder (ASD). To that end we evaluate the serum levels of fractalkine, tumor necrosis factor alpha (TNF-α), interleukin-1 beta (IL-1ß), interleukin-6 (IL-6) which can be a potential biomarker for ASD and the relationship of fractalkine, TNF-α, IL-1ß, IL-6 with disease symptom severity in ASD. Serum hs-CRP levels were also analyzed to stregthen the results. Materials and Methods: In this cross-sectional study, 44 children with ASD between 24-72 months of age constituted the research group and 44 healthy children of similar age and gender constituted the control group. Children in both groups underwent detailed mental health examination and developmental evaluations of the children in both groups were performed with a psychometric test appropriate for their developmental level. Symptom severity of children diagnosed with ASD was assesed using Childhood Autism Rating Scale (CARS), Autism Behavior Checklist (ABC) and Repetitive Behaviors Scale-Revised Turkish Version (RBS-R-TV). Serum fractalkine, TNF-α, IL-1ß, IL-6 and hs-CRP levels were measured in peripheral venous blood samples obtained from children in both groups by ELISA method. Results: The serum fractalkine and IL-1ß levels of the children with ASD were found significantly lower than the children in the control group. There was no significant difference between the groups in the terms of serum TNF-α, IL-6 and hs-CRP levels. Conclusion: Although the findings suggest that dysregulations of fractalkine and IL-1ß, which are critical for neuroinflammation, immune response, neurogenesis, synaptic pruning and synaptic plasticity in the early period of life, may be involved in the etiopathogenesis of ASD, no significant difference was found between TNF-α and IL-6 levels. Further studies are needed to understand the role of fractalkine and related cytokines in the etiopathogenesis of ASD better.