Yüksek hızlı motor yatlardan fast commuterın komuta mahalli
Helm station of fast commuter, one of the high-speed motor yachts
- Tez No: 818394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ERTEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
“Yüksek Hızlı Motor Yatlardan Fast Commuterın Komuta Mahalli”adlı bu çalışma, Maltepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İç Mimarlık Anabilim Dalı çatısı altında“Yüksek Lisans Tezi”olarak hazırlanmıştır. Bu çalışmada, yüksek hızlı deniz araçları özelinde motor yat evreninin en yüksek hız ve performansa sahip olan“fast commuter”tipolojisinin tarihçesi ve gelişimi, karina geometrisi, tahrik sistemleri, malzemesi ve genel yerleşimi gibi başlıca özellikleri incelenerek, komuta mahalleri insan-makine-ergonomi bağıntısında irdelenmiştir. Edüstride lider konumunda olan fast commuter üreticilerinin tasarlamış olduğu yatların komuta mahalleri irdelenerek iç mimarlık ile gemi ve yat tasarımı yakın ilişki içerisinde olduğu ortak noktalarının altının çizilmesi ve bununla birlikte konu ile ilgili oluşturulabilecek olan kaynaklara destekleyici nitelikte bir çalışma olması amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde problem, amaç ve kapsam, araştırmada kullanılan kaynak, yöntem ve teknikler, araştırmanın sınırlılıkları açıklanmış, ikinci bölümünde yüksek hızlı deniz araçlarının tanımı ve tipolojileri motor yatlar evreninde incelenmiştir. Üçüncü bölümünde motor yatların fast commuter tipolojisinin tarihsel gelişimi, karina geometrisi, tahrik sistemi, malzemesi ve genel yerleşimi özetlenerek incelenmiştir. Dördüncü ve beşinci bölümlerde hızlı banliyö komuta mahalli yerleşimi, dümen istasyonu ergonomisi incelenerek halihazırda sektörde lider konumunda olan hızlı banliyö üreticilerinin tasarladıkları yatların komuta mahalleri karşılaştırılmıştır. Sonuç ve tartışma bölümü olan altıncı bölümde ise elde edilen bulgular ışığında genel değerlendirmeler yapılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study titled“ The Helm Statıon Area Of Fast Commuter From Hıgh-Speed Motoryachts”has been prepared as a“Master's Thesis”under the roof of Maltepe University Institute of Science and Technology, Department of Interior Architecture. In this study, the history and development of the“fast commuter”typology, which has the highest speed and performance of the motor yacht universe in the high-speed marine vehicles, its main features such as hull geometry, propulsion systems, material and general layout are examined, and the helm stations are examined in the context of human-machine-ergonomics. By examining the command spaces of the yachts designed by the fast commuter builders who are leaders in the industry, it is aimed to underline the common points that interior architecture and ship and yacht design are in close relationship and to be a supportive study for the resources that can be created on the subject. In the first part of the study, the problem, purpose and scope, the sources, methods and techniques used in the research, and the limitations of the research are explained. In the 2nd part, the definition and typologies of high-speed marine vessels are examined in the universe of motor yachts. The 3th chapter summarizes the historical development, hull geometry, propulsion system, material and general layout of the fast commuter typology of motor yachts. In the 4th and 5th chapters, the command spaces of the yachts designed by the leading fast suburban manufacturers in the sector are compared by examining the fast suburban command space layout and steering station ergonomics. In the 6th chapter, which is the conclusion and discussion section, general evaluations are made in the light of the findings obtained and recommendations are presented.