Acil servise göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran hastalarda sveat skorunun 30 günlük ciddi olumsuz kardiyovasküler olaylar açısından incelenmesi
Examination of the sveat score in patients presenting to the emergency room with chest pain in terms of serious adverse cardiovascular events within 30 days
  1. Tez No: 818406
  2. Yazar: MURAT GÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN KARACABEY, DR. NURSELİ BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Göğüs ağrısı, acil servise başvuran hastalar arasında yaygın ve önemli bir semptomdur. Amerika Birleşik Devletleri'nde yılda yaklaşık altı milyon kişi göğüs ağrısı şikayetiyle acil servise başvururken, bunların sadece %13'ü Akut Koroner Sendrom (AKS) tanısı almaktadır. Göğüs ağrısının şiddetinin, yayılımının, süresinin, niteliğinin ve beraberindeki semptomların birlikte değerlendirilmesi gerekir. Risk skorlamaları; acil serviste kalış süresinin kısaltılması, gereksiz tetkiklerin azaltılması ve maliyetlerin düşürülmesi gibi avantajlar sunmaktadır. 2020 ve 2022 yıllarında yayınlanan çalışmalar neticesinde, SVEAT skorunun HEART ve TIMI skorlarına kıyasla düşük riskli göğüs ağrılarını daha etkin bir şekilde tanımladığı görülmüştür. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, prospektif gözlemsel tanısal değerlilik çalışmasıdır. 24 yaş ve üzeri, en az 5 dakika süren non-travmatik göğüs ağrısışikâyetiyle acilservise başvuran ve elektrokardiyografide ST segment elevasyonu saptanmayan stabil hastalar dahil edilmiştir. Hastalar çalışmaya katıldıktan sonra, 30 günlük Majör İstenmeyen Kardiyak Olay (ST segment elevasyonu olan veya olmayan miyokard enfarktüsü, acil revaskülarizasyon gereksinimi ve kardiyak nedenli ölüm) sonuçları, SVEAT skoruna kör araştırmacılar tarafından incelendi. Bulgular: Çalışmamıza 840 hasta dahil edildi. Dahil etme kriterlerini karşılayan 809 hastanın istatistiksel analizi gerçekleştirildi. Çalışmamızın birincil sonlanım noktası olan MİKO 115 hastada tespit edildi. SVEAT skoru hesaplamaları sonucunda, hastaların %72,1'i düşük riskli olarak saptanırken, bu grubun %0,7'sinde MİKO geliştiği görüldü. HEART skoruna göre hesaplandığında, hastaların %45,6'sı düşük riskli olarak saptanırken, bu grupta MİKO oranı %1 olarak hesaplandı. İstatistiksel analiz sonucunda, SVEAT skorunun duyarlılığının %94,78; negatif prediktif değerinin %98,98 ve pozitif prediktif değerinin %49,55 olduğu hesaplandı. Ayrıca, ROC analizi sonucunda elde edilen AUC değeri 0.916 olarak saptandı. Sonuç: Çalışmamızda SVEAT skorunun düşük riskli göğüs ağrılı grupta MİKO tahmin gücü HEART skorundan yüksek bulunmuştur. Her ne kadar çalışmamızda SVEAT skorunun MİKO gelişme tahmin gücü HEART skoruna göre yüksek ix Sonuçlanmış olsa da SVEAT skorunun acilservislerde göğüs ağrısı risk sınıflamasında güvenle kullanılabilmesi için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Chest pain is a common and significant symptom among patients presenting to the emergency department. In the United States, approximately six million people per year present to the emergency department with complaints of chest pain, yet only about 13% of these patients are diagnosed with Acute Coronary Syndrome (ACS). The intensity, spread, duration, quality, and accompanying symptoms of chest pain should be evaluated together. Risk scoring provides advantages such as shortening the duration of stay in the emergency department, reducing unnecessary investigations, and lowering costs. According to studies published in 2020 and 2022, it has been observed that the SVEAT score more effectively identifies low-risk chest pain compared to HEART and TIMI scores. Materials and Methods: Our study is an observational, prospective, and single-center diagnostic validity study. The population included patients aged 24 and over, presenting to the emergency department with non-traumatic chest pain lasting at least 5 minutes, stable vital signs, and no ST-segment elevation. After the patients were enrolled in the study, the outcomes of Major Adverse Cardiac Events (MACE) over 30 days- including myocardial infarction with or without ST-segment elevation, the need for urgent revascularization, and death due to cardiac causes were examined by blind investigators according to the SVEAT score. RESULT: Initially, 840 patients were included in our study. After excluding 31 patients that met the exclusion criteria, statistical analysis was performed on a total of 809 patients. MACE, which is the primary endpoint of our study, was detected in 115 patients. As a result of the SVEAT score calculations, 72.1% of the patients were identified as low risk, and MACE developed in 0.7% of this group. On the other hand, when the HEART score was used, 45.6% of the patients were identified as low risk, and the MACE rate in this group was calculated as 1%. Following statistical analysis, the sensitivity of the SVEAT score was calculated as 94.78%, the negative predictive value as 98.98%, and the positive predictive value as 49.55%. In addition, the AUC value obtained as a result of the ROC analysis was determined as 0.916. Conclusion: In our study, we found that the SVEAT score's predictive power for Major Adverse Cardiac Events (MACE) in the low-risk chest pain group was higher xi than the HEART score. Although the predictive power of the SVEAT score for the development of MACE was found to be higher than the HEART score in our study, there is a need for more comprehensive studies for the SVEAT score to be reliably used in emergency departments for chest pain risk classification.