Güneş gözlüğü kullanıcılarında gösterişçi tüketim eğiliminin yaşam doyumu üzerindeki etkisi
The effect of conspicuous consumption tendency among sunglasses users on life satisfaction
- Tez No: 818415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR BİLGEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÜNSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tüketmeden yaşamanın mümkün olmadığı bir tüketim toplumunda bulunmaktayız. Tüketim, mal ve hizmetlerin insanlar tarafından satın alınarak kullanılması sürecidir. Tüketim, kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve isteklerini gerçekleştirmek amacıyla yapılan harcamaları ifade etmektedir. Tüketim, ekonomik aktivitenin önemli bir bileşenidir ve genellikle bir ülkenin ekonomik büyümesini ve refahını etkilemektedir. Günümüzde tüketim, sadece fizyolojik değil sosyolojik ve psikolojik ihtiyaçların da karşılandığı bir kavram olarak kabul edilmektedir. Tüketim artık sadece fonksiyonel amaçlı değil gösteriş ve sosyal amaçlar doğrultusunda da yapılmaktadır. Göze faydaları dışında gösteriş niteliği de taşıyan güneş gözlüklerinin kullanımı günümüzde oldukça yaygındır. Bu çalışmanın amacı, güneş gözlüğü kullanıcılarında gösterişçi tüketim eğiliminin yaşam doyumuna etkisinin incelenmesidir. Ulusal yazında benzer bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu durum, çalışmanın özgünlüğünü ortaya koyarak literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
We are living in a consumer society where it is not possible to live without consumption. Consumption refers to the process of individuals purchasing and using goods and services. It encompasses the expenditures made by individuals to meet their needs and fulfill their desires. Consumption is a significant component of economic activity and often affects a country's economic growth and well-being. Nowadays, consumption is considered not only as a means to fulfill physiological needs but also sociological and psychological needs. Consumption is no longer solely functional but is also driven by ostentation and social purposes. The use of sunglasses, which not only provides benefits to the eyes but also carries a showy quality, is widespread in today's society. The purpose of this study is to examine the impact of conspicuous consumption tendencies on life satisfaction among sunglasses users. No similar study has been found in the national literature. This highlights the originality of the study and its contribution to the literature.