Cizvit belgelerinde din eğitimi
Religious education in jesuit documents
- Tez No: 818424
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
1528 yılında İsa Mesih inancını tüm dünyaya yayma misyonunu gerçekleştirmek amacıyla kurulan İsa Cemaati veya Türkiye'de daha çok tanınan ismiyle Cizvitler, din anlayışlarının eğitim yoluyla aktarılabileceğini keşfetmişlerdir. Böylece diğer dini anlayışlardan farklı olarak eğitime daha çok önem vermişler, yatırımlarını eğitim kurumlarına yapmışlardır. Kuruldukları ilk günden itibaren eğitim faaliyetleri ile iç içe olan Cizvitler, 500 yılı aşkın süre içerisinde eğitim alanında ilerlemişler ve tarihin farklı dönemlerinde dünya çapında söz sahibi olmuşlardır. Cizvitler söz konusu başarılarını eğitimdeki köklü yeniliklerine, disiplinlerine ve dünyanın her yerinde, özünde aynı ama duruma göre uyarlanabilir eğitim programlarına borçludurlar. Cizvitlerdeki genel eğitimi ve din eğitimini betimlemek, hem alanyazına katkı sağlaması hem de Cizvit eğitiminin niteliklerini anlamak açısından önemlidir. Çalışmanın temel amacı, Cizvitlerdeki din eğitimini betimlemektir. Bu çalışmada; kuruluşundan günümüze kadar Cizvit din eğitiminin anlamı, amaçları, içeriği ve Cizvit din eğitimi uygulamalarında kullanılan yöntem ve teknikler ortaya konulmuştur. İnceleme sürecinde tarihsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama araçlarından doküman incelemesi ile Cizvitlerce onaylanan resmi belgeler incelenmiştir. Bu belgeler, Cizvit resmi web siteleri aracılığıyla elde edilmiştir. Bu inceleme sonunda Cizvit eğitimine dair ulaşılan bilgiler, betimsel analiz ile değerlendirilerek bu çalışmada kullanılmıştır. Çalışma sonunda Cizvitlerin din eğitimi görüşleri ve uygulamaları belirtilerek alanyazına katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Society of Jesus or the Jesuits, as it is more known in our country, which was founded in 1528 to realize the mission of spreading the belief in Jesus Christ to the whole world, discovered that religious understandings can be transmitted through education. Thus, unlike other religious understandings, they gave more importance to education and made their investments in educational institutions. The Jesuits, who have been intertwined with educational activities since the first day of their establishment, have advanced in the field of education for more than 500 years and have had a say in different periods of history. The Jesuits owe their success to their fundamental innovations in education, their disciplines, and educational programs that are essentially the same but adaptable to the situation around the world. Describing the general education and religious education of the Jesuits is important both in terms of contributing to the literature and understanding the meaning of Jesuit education. The main purpose of the study is to describe the religious education of the Jesuits. In this study; The meaning, aims, content of Jesuit religious education and the methods and techniques used in Jesuit religious education practices have been revealed. Historical research method was used in the examination process. Official documents approved by the Jesuits were examined through document review, one of the data collection tools. These documents were obtained through Jesuit official websites. At the end of this review, the information about Jesuit education was evaluated with descriptive analysis and used by this study. At the end of the study, the religious education views and practices of the Jesuits were stated and contributed to the literature.