The ethics of care and suicide terrorism
Bakım etiği ve intihar terörizmi
  1. Tez No: 818425
  2. Yazar: PRIMUS SHIECHUENO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ UYGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
İntihar terörizmi, toplumun hemen hemen her yönünü kapsayan temel çağdaş bir toplumsal sorun olarak küresel modern terörizmin nispeten yeni ve karmaşık bir türüdür. Genel olarak terörizm ve özelde intihar terörizmi, neredeyse tüm uluslararası insan hakları değerlerinin altını oymaktadır; bu nedenle araştırmacıların ve politika yapıcıların özel ilgisini gerektirmektedir. Bu fenomenin hukuk felsefesi açısından değerlendirmesi şimdiye kadar büyük ölçüde Faydacı, Kantçı ve Aristotelesçi etik ekollerinin perspektifinden yapılmıştır. Buna rağmen, terörizm ve intihar terörizmi sorunsalı, insanlığa yönelik en büyük tehditler olmaya devam ediyor. İhtimam etiği perspektifi, intihar terörizmi ve terörizm sorununda farklı bir başlangıç noktası sunması, bu fenomenin değerlendirilmesi, önlenmesi ve kontrol altına alınmasında diğer geleneksel etik ekollerinden daha etkili bir zemin sunmaktadır. Bu, çalışmanın temel araştırma sorusunun, intihar terörizmi ve terörizm olgusunu değerlendirme ve bu olguyla mücadelede ihtimam etiği yaklaşımının neden ve nasıl benimsenmesi gerektiğine odaklandığını açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Suicide terrorism constitutes major contemporary social problem cutting across almost every facet of the society, and a relatively new and complicated characteristic of global modern terrorism. Terrorism in general and suicide terrorism in particular put to question almost all international human rights values, thereby necessitating particular attention from researchers and policy makers. Most legal philosophical assessment of this phenomenon have so far been focused largely from the perspective of Utilitarian, Kantian and Aristotelian schools of ethics. This notwithstanding, the problematic of terrorism and suicide terrorism remains the greatest threats to mankind. It is against this backdrop that a care ethics perspective offers a different starting point to the problem of suicide terrorism and terrorism which is more effective and efficient in the assessment, prevention and containment of this phenomenon than does the other traditional schools of ethics. This justifies why the main research problem of this study centers on why and how care ethics approach should be adopted in the assessment and fight against the phenomenon of suicide terorism and terrorism.