Maritime dispute between the Philippines and China under the international law of the sea and its consequences
Uluslararası deniz hukuku kapsamında Filipinler ile Çin arasındaki deniz uyuşmazlığı ve sonuçları
- Tez No: 818426
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEMUNİ-ODEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
2013 yılında Filipinler, merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan uluslararası bir mahkeme olan Daimi Tahkim Mahkemesi'nde (PCA) Çin'e karşı bir dava açtı. Filipinler, Çin'in Spratly Adaları üzerindeki iddialarının Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi (UNCLOS) uyarınca geçersiz olduğunu savundu. 2016 yılında PCA, Filipinler lehine bir karar yayınladı ve karar, Çin'in Güney Çin Denizi üzerindeki dokuz çizgili iddiasının geçersiz olduğunu ve Çin'in, Filipinler'in Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki (MEB) egemenlik haklarını ihlal ettiğini tespit etti. ). Ayrıca Çin, PCA kararını kabul etmeyi reddetti ve Spratly Adaları üzerindeki iddialarını ileri sürmeye devam etti. Anlaşmazlık, Çin ile Filipinler arasındaki gerilimin artması, bölgedeki ticaret ve yatırımın azalması ve çatışma riskinin artması gibi bir dizi sonuca yol açtı. Filipinler ile Çin arasındaki deniz anlaşmazlığının bir takım ticari ve ticari sonuçları var. SCS önemli bir nakliye rotası ve anlaşmazlık, bölgedeki navigasyonun güvenliği konusunda endişelere yol açtı. Anlaşmazlık aynı zamanda Çin ile bölgedeki diğer ülkeler arasında gerilimin artmasına yol açarak ticaret ve yatırım konularında işbirliği yapılmasını zorlaştırdı. Ancak uluslararası hukuka dayalı barışçıl bir çözüme yönelik çalışmaya devam etmek önemlidir. Yukarıda belirtilen sonuçlara ek olarak, Filipinler ile Çin arasındaki deniz anlaşmazlığının bölge üzerinde bir takım olumsuz etkileri de oldu. Örneğin, anlaşmazlık SCS'de militarizasyonun artmasına yol açtı ve bu da kazara bir çatışma riskiyle ilgili endişeleri artırdı. Anlaşmazlık aynı zamanda Çin'in bölgede sorumlu bir paydaş olarak itibarına da zarar verdi. Filipinler ile Çin arasındaki deniz anlaşmazlığının ticari ve ticari sonuçlarına ilişkin bazı spesifik örnekler şunlardır: 2017 yılında Filipinler Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, anlaşmazlığın ülkeye 1,5 milyar dolarlık ticaret kaybına mal olduğunu tahmin etti. 2018'de Asya Kalkınma Bankası, anlaşmazlığın Güneydoğu Asya ekonomileri üzerinde“önemli bir olumsuz etkiye”sahip olabileceği konusunda uyardı. 2019 yılında Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Odası, bunun“kurallara dayalı uluslararası düzeni baltaladığını”ileri sürerek Trump yönetimini anlaşmazlığın çözümünde daha aktif rol almaya çağırmıştı.
Özet (Çeviri)
In 2013, the Philippines filed a case against China with the Permanent Court of Arbitration (PCA), an international tribunal that is based in The Hague, Netherlands. The Philippines argued that China's claims to the Spratly Islands are invalid under the United Nations Convention on the Law of the Sea (UNCLOS). In 2016, the PCA issued a ruling in favour of the Philippines, and the ruling found that China's nine-dash line claim to the South China Sea is invalid, and that China has violated the Philippines' sovereign rights in its Exclusive Economic Zone (EEZ). Besides, China has refused to accept the PCA ruling and has continued to assert its claims to the Spratly Islands. The dispute has led to a number of consequences, including increased tensions between China and the Philippines, a decline in trade and investment in the region, and a heightened risk of conflict. The maritime dispute between the Philippines and China has a number of commercial and trade consequences. The SCS is a major shipping route, and the dispute has raised concerns about the safety of navigation in the region. The dispute has also led to increased tensions between China and other countries in the region, which has made it more difficult to cooperate on trade and investment issues. However, it is important to continue to work towards a peaceful resolution that is based on international law. In addition to the consequences mentioned above, the maritime dispute between the Philippines and China has also had a number of other negative impacts on the region. For example, the dispute has led to increased militarization in the SCS, which has raised concerns about the risk of an accidental conflict. The dispute has also damaged the reputation of China as a responsible stakeholder in the region. Some specific examples of the commercial and trade consequences of the maritime dispute between the Philippines and China are: In 2017, the Philippines' Department of Trade and Industry estimated that the dispute had cost the country $1.5 billion in lost trade. In 2018, the Asian Development Bank warned that the dispute could have a“significant negative impact”on the economies of Southeast Asia. In 2019, the United States Chamber of Commerce urged the Trump administration to take a more active role in resolving the dispute, arguing that it was“undermining the rules-based international order”.