Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda nörolojik durum motor performans ve duyusal işlemlemenin incelenmesi
Neurological status, motor performance and sensory processing in children with attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 818427
  2. Yazar: ÇİMEN ÖLÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERAN OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) yapısal ve işlevsel beyin anomalileri içerir ve nörogelişimsel bozukluktur bundan dolayı DEHB'li çocuklar hız, zamanlama, denge ve koordinasyon açısından tipik gelişim gösteren akranlarının gerisinde kalırlar. Bu sebeple dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu öyküsü bulunan çocuklarda nörolojik durum, motor gelişim ve duyusal gelişimi incelemek önemlidir. Bu tez, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu öyküsü bulunan çocuklarda nörolojik durum, motor gelişim ve duyusal işlemlemeyi incelemek amacıyla planlandı. Bu çalışmaya 25 dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, 25 tipik gelişim gösteren çocuk olmak üzere toplamda 50 çocuk dahil edildi. Nörolojik durumu değerlendirmek için Touwen muyanesi (Groningen değerlendirmesi), motor gelişim performanslarını değerlendirmek için Peabody Motor Gelişim Ölçeği-2, duyusal işlemlemeyi değerlendirmek için Dunn Duyu Profili kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) involves structural and functional brain abnormalities and is a neurodevelopmental disorder; therefore, children with ADHD lag behind their typically developing peers in terms of speed, timing, balance and coordination. Therefore, it is important to examine neurological status, motor development and sensory development in children with a history of attention deficit hyperactivity disorder. This thesis was planned to investigate neurological status, motor development and sensory processing in children with a history of attention deficit hyperactivity disorder. A total of 50 children, 25 with attention deficit hyperactivity disorder and 25 typically developing children, were included in this study. Touwen Muyanesi (Groningen assessment) was used to evaluate neurological status, Peabody Motor Development Scale-2 was used to evaluate motor development performances and Dunn Sensory Profile was used to evaluate sensory processing.