Sadruşşerîa'nın husn-kubh bağlamında felsefî ve kelamî eleştirisi
Sadruşşarî'a's philosophical and theological criticism on husn-kubh (Good-evil)
- Tez No: 818429
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ALİ DÜZGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışma, husn-kubh (iyilik-kötülük problemi) teorisini; ontolojik, epistemolojik ve ahlâkî çerçevede ele almakta; böylelikle husn-kubh düşüncesine bütüncül bir bakış açısı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, husn-kubh teorisi bağlamında; İnsan fiilleri nedir ve nasıl var olmaktadır?, İyi-kötünün Tanrı ve insan fiilleri, iradesi ile olan ilişkisi nedir?, Bir şeyin iyi-kötü olması nasıl bilinir ve bu konuda aklın yetkinliği nedir?, İyi-kötünün ahlaki açıdan değerlendirilmesinin ve yaptırımlarının müspet ya da menfi yönde doğruluğunun ölçüsü neye göredir? gibi sorulara cevap aranmaktadır. İslam düşünce tarihinde, husn-kubh teorisinin, sistemli bir şekilde kelamcılar, usûlcüler ve filozofları tarafından sunulması; teorinin mahiyetini ve kökenlerini tespit etmek amacıyla öncelikle bu alanlarda araştırma yapmayı gerekli kılmıştır. Ancak konu bu denli geniş ve karmaşık olmasından ötürü, çalışmamız, tezin sınırı gereği sadece Sadruşşerîa üzerinden Kelâmî düşünce açısından değerlendirilmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the husn-kubh (good-evil) theory from ontological, epistemological and moral perspectives; thus, it aims to provide a holistic perspective on husn-kubh thought. In this study, in the context of husn-kubh theory; such questions as“What are human actions and how do they exist?”,“What is the relationship of good-evil with God and human actions and will?”,“How is it known that something is good or bad, and what is the competence of the mind in this regard?”,“What is the moral evaluation of good-evil? ”What is the measure of positive or negative accuracy of sanctions and sanctions?" are asked and related questions are searched for. In the history of Islamic thought, the good-evil theory was systematically presented by theologians, methodologists and philosophers; In order to determine the nature and origins of the theory, it was necessary to conduct research in these areas first. However, due to the fact that the subject is so wide and complex, our study only includes the evaluation of the thesis in terms of Kalami thought through Sadruşşarâ'a.