Arap Baharı devrimlerinde sosyal medya araçlarının rolü Yemen örneği
The role of social media tools in the Arab Spring revolutions the case of Yemen
- Tez No: 818436
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Arap Baharı devrimlerinde sosyal medyanın rolünü belirlemeyi amaçlayan bu çalışma,“Yemen Örneği”'ni ele almaktadır. Araştırmada, Yemen toplumunda gazetecilerin, siyasetçilerin ve aktivistlerin hem Arap baharı hem de Yemen özelinde, sosyal medyayı nasıl kullandıklarını ve genel olarak bu devrimler döneminde sosyal medya kullanımının etkilerini nasıl gördüklerini karşılaştırmalı olarak ele almak amaçlanmaktadır. Bu amaca yönelik olarak yapılan mülakatlar üzerinden betimsel bir yaklaşım kullanılmıştır. Araştırma, rastgele olmayan belli bir sistem dâhilinde yürütülmüş ve bu doğrultuda belirlenen 18 Yemenli gazeteci, aktivist ve politikacı ile görüşülmüştür. Genel olarak halk devrimleri özelde ise Yemen devrimlerinin ateşlenmesinde sosyal medya etkin rol oynamıştır. Sosyal medya ağları, Yemenli kitlelerin haklar konusunda bilinçlenmelerini ve devrim için harekete geçmelerini sağlayan en önemli araçlardan birisi olmuştur. Sosyal medya, devrimci gençliğe daha önce ellerinde olmayan yeni iletişim kanalları sunmuştur. Siyasal faaliyetin dar kalıplarının aşılması, yeni araç ve yöntemlerin deneyimlenmesi sosyal medyanın sağladığı olanaklar üzerinden gerçekleştirilebilmiştir. Çalışma, gazetecilerin, aktivistlerin ve siyasetçilerin o dönemdeki sosyal medya kullanımlarına ve sonuçlarına dair geriye bakışımlı bir manzara sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study which intends to determinate the role of social media in Arabian Spring, is dealing with the Yemen Case. In this research, it is targeted to display how journalists, politicians and activists used the social media both during the Arabian Spring and in Yemen case particularly and it is also comparatively dealt with how they perceived the effects of social media usage during this revolutionary period in general. A descriptive approach were used for this purpose through interviews. The research is done through non random and a systematic approach and pre-determined 18 journalists, activists and politicians were interviewed in this direction. Social media has played a very efficient role during the public revolutions in general and set fire for Yemen revolutions in particular. Social media networks have been significant means for awareness raising of massive populations in Yemen about rights and ensured them to take actions for revolution. Social media provides very new communication channels to revolutionary young people which they have never had. To transcend narrow and limited forms of political activities, to experience new tools and methods, all were implemented through the opportunities that social media provided. The research displays a retrospective scene about the usage of social media by the journalists, activists and politicians in that period.