Türk öğreniciler için yabancı dil olarak Korece öğretim materyali geliştirme çalışması
Development of teaching materials for Turkish learners of Korean as a foreign language
- Tez No: 818437
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ERTAN GÖKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kore Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Türkiye'de yabancı dil olarak Korece öğretimine gösterilen ilgi büyük bir ivme ile artış göstermektedir. İki ülke arasında artan ekonomik ve kültürel ilişkilere bağlı olarak yakın gelecekte yabancı dil olarak Korece öğrenimine olan talebin daha da artacağı öngörülmektedir. Yabancı dil olarak Korece öğretimine olan yüksek talebe rağmen mevcut Korece öğretim materyalleri Türk öğrenicilerin ve öğreticilerin ihtiyaçlarını karşılık vermediği görülmektedir. Bu çalışmada yabancı dil olarak Korece öğrenen Türk öğrenicilere yönelik üç farklı Korece öğretim materyal modeli önerilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında yabancı dil öğretiminde materyal kavramı ele alınmış olup yabancı dil olarak Korece öğretimindeki materyale dair kuramlarla tez konusuna dair kuramsal çerçeve belirlenmiştir. Ayrıca yabancı dil öğretimindeki materyal kavramına ek olarak yabancı dil öğretim materyali geliştirme ilkeleri ve yabancı dil materyali geliştirme süreci de kuramsal çerçevede ele alınmıştır. Yabancı dil olarak Korece öğretimindeki materyaller ve akademik kaynaklar taranmış ve yabancı dil olarak Korece öğretiminde kullanılmakta olan etkinlikler ve etkinlik örneklerine üçüncü bölümde yer verilmiştir. Bu tezde durum analizi, ihtiyaç analizi ve materyal analizi gerçekleştirilmiştir. Durum analizinde Türkiye'de yabancı dil olarak Korece öğreten kurumlara ilişkin mevcut durum incelenmiştir. İhtiyaç analizinde ise Kore Dili ve Edebiyatı öğrencileri, genel amaçlı öğreniciler ve Türkiye'de Korece öğreten Türk ve Koreli uzmanlardan oluşan üç farklı kesime yönelik ihtiyaç analizi uygulanmış ve bulguları paylaşılmıştır. Materyal analizinde de Türkiye'de mevcut Korece öğretim materyalleri analiz kapsamına alınmış ve elde edilen bulgular paylaşılmıştır. Çalışmanın odak noktasında yer alan materyal geliştirme çalışmasına yönelik örnek materyal modelleri ise beşinci bölümde ele alınmıştır. Yabancı dil öğretimi alanındaki materyale ilişkin kuramsal çerçeve, yabancı dil öğretim etkinlikleri, Türkiye'de Korece öğretimin durum analizi, yabancı dil olarak Korece öğrenmekte olan öğreniciler ile öğreticilere yönelik ihtiyaç analizine ait bulgular ve materyal analizine ait bulguların ışığında geliştirilen materyal modelleri ve materyal geliştirme ilkeleri sunulmuştur. Yabancı dil olarak Korece öğrenmekte olan Kore Dili ve Edebiyatı öğrencileri, genel amaçlı Korece öğrenicileri ve liselerde Korece dersi kapsamında Korece öğrenmekte olanlara yönelik olmak üzere üç farklı materyal modeli önerisi beşinci bölümde önerilmektedir. Ayrıca yabancı dil olarak Korece öğrenen Türklere yönelik materyal geliştirme ilkeleri de sunulmuş olup bunların gelecek dönemlerde daha farklı öğrenme amaçlarına sahip öğrenici gruplarına yönelik materyal geliştirme çalışmalarına da katkı sağlaması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The interest in teaching Korean as a foreign language in Türkiye is increasing with great momentum. Due to the increasing economic and cultural relations between the two countries, it is predicted that the demand for Korean as a foreign language will increase even more in the near future. Despite the high demand for teaching Korean as a foreign language, the existing Korean teaching materials do not meet the needs of Turkish learners and teachers. In this study, three different Korean teaching material models are proposed for Turkish learners who are learning Korean as a foreign language. In this dissertation, the concept of materials in the field of foreign language education was discussed and the theoretical framework of the dissertation subject was determined with the theories of Korean as a foreign language teaching materials. In addition to the concept of materials in foreign language education, the principles of language teaching material development and the process of foreign language material development are also discussed in the theoretical framework. The language materials and academic resources in the field of teaching Korean as a foreign language were scanned and the activities and activity examples used in teaching Korean as a foreign language were included in the third chapter. In this dissertation, situation analysis, needs analysis and material analysis were carried out. In the situation analysis, the current situation of institutions teaching Korean as a foreign language in Türkiye was analyzed. Needs analyses were applied to three different groups consisting of Korean Language and Literature students, general purpose learners and Turkish and Korean experts teaching Korean in Türkiye, and the findings were shared. In the material analysis, the existing Korean teaching materials in Türkiye were included in the scope of analysis and the findings obtained were shared. The sample material models for the material development study, which are at the focus of this dissertation, are discussed in the fifth chapter. The theoretical framework of language materials in the field of foreign language education, foreign language teaching activities, the situation analysis of Korean language teaching in Türkiye, the findings of the needs analysis for learners and teachers in the field of Korean as a foreign language, and the material models and material development principles developed in the light of the findings of the material analysis are presented. Three different material models are proposed in the fifth chapter, which are for students of Korean Language and Literature who are learning Korean as a foreign language, general purpose Korean learners, and those who are learning Korean within the scope of Korean lessons in high schools. In addition, the principles of material development for Turkish learners who are learning Korean as a foreign language have been presented and these are expected to contribute to material development studies for learner groups with different learning goals in future.