Evli bireylerde ilişkisel yılmazlığın kök aile ilişkileri ve benliğin ayrımlaşması ile ilişkisi
Married individuals family of origin relations and differentiation of self with relational resilience relationship
- Tez No: 818457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, evli bireylerde ilişkisel yılmazlığın kök aile ilişkileri ve benliğin ayrımlaşması ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya toplam 419 evli birey katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Yaşam Olayları Formu”,“İlişkisel Yılmazlık Ölçeği”,“Kök Aile İlişkileri Envanteri”,“Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, evli bireylerin kök aile ilişkileri ile ilişkisel yılmazlık arasında düşük düzeyde pozitif yönlü ve anlamlı ilişki, benliğin ayrımlaşması ve ilişkisel yılmazlık arasında orta düzeyde pozitif yönlü ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Ek olarak, araştırma sonuçlarına göre kök aile ilişkileri ve benliğin ayrımlaşmasının ilişkisel yılmazlığı %13.5 yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, alanyazındaki araştırmalarla ilişkilendirilerek tartışılmıştır. Araştırma bulguları doğrultusunda, çift ve aile danışmanlığı alanında çalışan uygulamacılara ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between relational resilience, family of origin relationships, and self-differentiation in married individuals. A total of 419 married individuals participated in the study. The instruments used in the study to collect data were“The Life Events Form”,“The Relational Resilience Scale”,“The Family of Origin Relationships Inventory”,“The Differentiation of Self Scale”and a“Personal Information Form”designed by the researcher. According to the research findings, a low positive and significant relationship was found between family of origin relationships and relational resilience of married individuals and a moderate positive and significant relationship was found between self-differentiation and relational resilience. In addition, the research results showed that family of origin relationships and self-differentiation predicted 13.5% of the variance in relational resilience. The obtained results were discussed in relation to previous studies in the literature. Based on the research findings, recommendations were made for practitioners and researchers working in the field of couple and family counseling.