Sığınmacı öğrencilerin halk oyunlarına yönelik tutumları ile okula uyumları ve sosyal bütünleşmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examine the relationship between the attitudes of refugee students towards folk dances and their adaptation to school and social integration
  1. Tez No: 818468
  2. Yazar: ENDER ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Günümüzde özellikle küreselleşmenin getirdiği yenilik ve değişimler ile uluslararası göçler artmış olup; siyasal, ekonomik ve toplumsal hayatı büyük ölçüde etkisi altına almaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, sığınmacı öğrencilerin halk oyunlarına yönelik tutumları ile okula uyum ve sosyal bütünleşmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Bu araştırmada tarama modeli kullanılmış olup, tarama modellerinden“İlişkisel Tarama Modeli”kullanılmıştır. İlişkisel tarama modeli; iki ve daha çok sayıda değişken arasında birlikte değişim varlığını ve/veya derecesini belirlemeyi sağlamaktadır. Bu çalışmanın evrenini Diyarbakır' da lise düzeyinde eğitim gören sığınmacı öğrenciler oluşturmaktadır. Bu kapsamda, basit seçkisiz örneklem metoduyla Diyarbakır ilinde gerçekleşmiş olan bu çalışmada, il merkezine bağlı 4 merkezi ilçede (Sur, Bağlar, Yenişehir, Kayapınar) 80 okulda sürdürülmüştür. Çalışmaya katılan tüm sığınmacı öğrenciler, gönüllü olarak katılmışlardır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Halk Oyunlarına Yönelik Tutum Ölçeği, Okula Uyum Ölçeği ve Sporda Sosyal Bütünleşme Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Verilerin analizi sonucunda, Sığınmacı öğrencilerin halk oyunlarına yönelik tutumları ile okula uyum ve sporda sosyal bütünleşmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Buna karşın erkek öğrencilerin kız öğrencilere oranla katılımlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Anlamlı farklılık sadece sporda sosyal bütünleşme ölçeğinin alt başlıklarından olan sosyalleşme alt başlığında tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Halk oyunlarının iyi bir sosyalleşme yolu olabileceği ve çocuklara sosyal ve etik değerleri öğrenip uygulayabilecekleri bir ortam sağladığı kabul edilmektedir. Halk oyunlarının birleştirici ve sosyalleşmeye etkisi sığınmacı öğrenciler üzerinde olumlu bir etki yarattığı ve halk oynlarına katılım oranının okula uyum ve sosyal bütünleşmeye göre yüksek çıktığı gerçeğine rağmen halk oyunlarının sığınmacı öğrenciler üzerinde cinsiyet ve sınıf değişkenlerine göre ölçek görüşleri arasında sosyal bütünleşme alt boyutu haricinde anlamlı fark çıkmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Today, especially with the innovations and changes brought about by globalization, international migrations have increased; began to influence political, economic and social life to a large extent. The aim of this study is to examine the relationship between the attitudes of refugee students towards folk dances and their adaptation to school and social integration. Method: In this study, scanning model was used and“Relational Scanning Model”, one of the scanning models, was used. Relational scanning model; It enables to determine the presence and/or degree of co-variation between two or more variables. The research universe of this study consists of refugee students studying at high school level in Diyarbakır. In this context, this study, which was carried out in the province of Diyarbakır with the simple random sampling method, was carried out in 80 schools in 4 central districts of the city center (Sur, Bağlar, Yenişehir, Kayapınar). All refugee students participating in the study voluntarily participated. In the study, Attitude Scale Towards Folk Dances, School Adjustment Scale and Social Integration Scale in Sports were used as data collection tools. Results: As a result of the analysis of the data, no significant difference was found in the examination of the relationship between the attitudes of refugee students towards folk dances and their adaptation to school and their social integration in sports. On the other hand, it was seen that the participation of male students was higher than that of female students. The significant difference was determined only in the subtitle of socialization, which is one of the subtitles of the social integration scale in sports. As a result, it is accepted that folk dances can be a good way of socialization and provide an environment where children can learn and apply social and ethical values. Despite the fact that the unifying and socializing effect of folk dances has a positive effect on refugees and the participation rate is higher than school adjustment and social integration, it has been observed that there is no significant difference between the scale views of folk dances on refugee students according to gender and class variables, except for the social integration sub-dimension.