Dijital yeterlilikler bağlamında öğretmenlerin öğretim stilleri ve yansıtıcı düşünme düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between teaching style and reflective thinking level of teachers in the context of digital competencies
- Tez No: 818467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEM BABADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin dijital yeterlilikleri bağlamında öğretim stili tercihleri ve yansıtıcı düşünme düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Nicel yöntemin kullanıldığı araştırma, İlişkisel Tarama Modeline göre yürütülmüştür. Araştırma evreni, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Çorum merkez ilçedeki ortaokul öğretmenlerinden oluşmaktadır. Örneklemin belirlenmesinde basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmış olup 202 ölçek değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma verileri yaş, cinsiyet, branş ve hizmet yılını içeren Öğretmen Kişisel Bilgi Formu, Eğitimciler için Dijital Yeterlilik Ölçeği, Öğretim Stili Ölçeği ve Yansıtıcı Düşünme Ölçeğinden alınan yanıtlardan elde edilmiş ve SPSS 26.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Yaş, branş ve hizmet yılı değişkenleri ile ölçek puanlarının karşılaştırılmasında One Way ANOVA, cinsiyet ve ölçek puanlarının karşılaştırılmasında ise Bağımsız Örneklem T Testi kullanılmıştır. Öğretmenlerin dijital yeterlilik, öğretim stili ve yansıtıcı düşünme düzeyleri arasındaki ilişkinin saptanmasında Pearson Korelasyon analizine başvurulmuştur. Araştırma sonucunda dijital yeterlilik düzeyinin Bütünleştirici sınıfında, öğretim stillerinin Uzman ve Otorite stilinde yoğunlaştığı, yansıtıcı düşünme genel düzeyinin ise yüksek olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Dijital yeterlilik, öğretim stili ve yansıtıcı düşünme düzeyi bağlamında yaş, branş ve hizmet yılı değişkenlerine ilişkin anlamlı farklılıklar ortaya çıkmasına rağmen cinsiyet bazında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Bununla birlikte, dijital yeterlilik düzeyi yüksek olan öğretmenlerin öğretim stili ve yansıtıcı düşünme düzeyleri arasında olumlu bir ilişki bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the relationship between teachers' teaching style preferences and reflective thinking levels in the context of digital competencies. The research, in which the quantitative method was used, was carried out according to Relational Model. The research population consists of secondary school teachers in the central district of Çorum in 2022-2023 academic year. In order to assign the sample, simple random sampling method was selected and 202 scales were taken into consideration. The data were obtained from the responses from the Teacher Personal Information Form, which includes age, gender, branch and service year, Digital Competence Scale for Educators, Teaching Style Scale and Reflective Thinking Scale, then, analyzed with the SPSS Software (Version 26.0). One Way ANOVA was applied to compare age, branch and service year and the scale scores, and Independent Sample T Test was applied to compare gender and the scores. In addition, Pearson Correlation analysis was used to detect the relationship between digital competence, teaching style and reflective thinking levels. As a result, it was identified that the digital competence level was concentrated in Integratives and teaching styles were concentrated in Expert and Authority styles, whereas, reflective thinking level was generally high among the participants. Although there were major differences in terms of age, branch and the service year variants in the context of digital competence, teaching style and reflective thinking level, no significant difference has been found on the basis of gender. However, it was determined that there is a positive correlation between teaching styles and reflective thinking levels of teachers with high digital competence.