Tanrı, estetik ve estetik kanıt
God, aesthetic and aesthetic proof
  1. Tez No: 818492
  2. Yazar: BÜŞRA NUR TUTUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT REÇBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu yüksek lisans tezi, estetik ve Tanrı arasındaki bağı konu edinmektedir. Çalışmamızın amacı, güzellik duygusunun Tanrı'nın varlığına bir kanıt olup olmayacağını tartışmak ve estetik kanıtın rasyonel değerini belirlemektir. Nitekim güzelin gerçekliği ve algılanışı iki yönlü bilince işaret etmektedir. Bu bağlamda güzelin ortaya çıkışında Tanrı'nın bilinçle olan ilişkisine değinmek kaçınılmaz olacaktır. İlk bölümde estetiğin kavramları analiz edilip bu kavramlar üzerindeki felsefi tartışmalar ele alınacaktır. İkinci bölümde güzelliğin kaynağını sorgulanacak, Güzellik, a priori ve a posteriori olarak Tanrı'yla temellendirilecektir. Akabinde din felsefesindeki estetik kanıtlar sunularak natüralist iddialar ve kanıta yöneltilebilecek itirazlar bağlamında bir değerlendirme yapılacaktır. Din felsefesindeki geleneksel argümanlar arasında estetik kanıt, mekanik bir görüşten ziyade değer odaklı bir yaklaşım sunmaktadır. Güzelliği kapsayıcı bir bakış açısından takdir etmekte ve varoluşsal bir yönü bulunmaktadır. Çalışma güzellik ve estetiğin mahiyeti, felsefi tartışmaları, estetik kanıtının rasyonelliği etrafında oluşurken güzelliğin ontolojik ve epistemik açıdan Tanrı'nın varlığı için rasyonel bir gerekçe olduğu savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is the relationship between aesthetic and God. It aims to discuss whether the sense of beauty is proof of the existence of God and to determine the plausibility of aesthetic proof. As a matter of fact that reality and the perception of beauty point to two-way consciousness. In this context, it will be inevitable to mention God's relation with consciousness in the emergence of beauty. In the first part, the concepts of aesthetics will be analyzed, and their philosophical discussions will be investigated. In the second part, the source of beauty will be questioned, and beauty will be grounded way of a priori and a posteriori with God. Afterward, aesthetic proofs will be presented and an evaluation will be made in the context of naturalistic claims and objections. Among the traditional arguments in the philosophy of religion, aesthetic proof offers a value-oriented approach rather than a mechanical view. It appreciates beauty from an inclusive perspective and has an existential aspect. The study concentrates on the nature of beauty and aesthetics, philosophical discussions, and the rational value of aesthetic proof and concludes that it is rational to suppose that the existence of God can be ontologically and epistemologically explanatory for aesthetic properties.