1980 sonrasında Türkiye'nin yönetim sistemi
Turkey's administrative system after 1980
- Tez No: 81855
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA UYGUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET örgüt yapısı ve hizmet sunumu, personel yönetimi ve bürokratik yöntem ve işlemlerden oluşan yönetim sistemi sosyal ve ekonomik amaçların gerçekleştirilmesi için en çok gerek duyulan unsurlardan biridir. Bu nedenle, yönetim sisteminin görevlerini etkin ve verimli bir şekilde yerine getirebilen, personel yönetiminde kaliteli personelin istihdam edildiği ve bürokratik yöntem ve işlemlerin de doğru, uygun bir şekilde yerine getirildiği bir yapıya sahip olması beklenir. Böyle bir yönetim sistemine sahip olmak amacıyla yapılan yönetim sistemiyle ilgili reform çalışmaları uzunca bir süredir gündemdeki yerini korumaktadır. 1980'li yıllara gelindiğinde, diğer birçok ülkede olduğu gibi, Türkiye'de de reform çalışmaları önem kazanmıştır. Dünyadaki değişmelere paralel olarak, 12 Eylül 1980 tarihinde gerçekleştirilen askeri müdahaleden sonra Bülent Ulusu ve özellikle Turgut özal hükümetleri döneminde hem yönetim sisteminin sorunlarını çözmek, hem de devletin hacmini ve kapsamını küçültmek amacıyla özelleştirme yolu ile ciddi girişimlerde bulunulmuş, fakat bu girişimlerle istenilen amaçlara ulaşılamamıştır. Günümüz itibariyle görülen odur ki; Türk yönetim sistemi hala toplumun ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeterlilikte değildir. Bu nedenle, bu tezin amacı 1980 sonrasında Türkiye'nin yönetim sisteminin durumunu ortaya koymak ve sistemin daha iyi çalışmasını ve toplumun değişen ihtiyaçlarına cevap verebilmesini sağlayabilmek amacıyla öneriler getirmek olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY Administrative system that consists of organizational structure and service delivery, personnel management and bureaucratic processes is one of the most required elements to achieve social and economic objectives in a society. That's why administrative system is required to have a structure that can do tasks efficiently and effectively, a personnel management that is filled with qualified personnel and bureaucratic processes that are functioning properly. To have such an administrative system, reform studies concerning the administrative system have been on the agenda for a long time. Coming to the 1980's, like in many other countries the reform studies gained importance in Turkey. Parallel with the changes in the world, after the military intervention on 12 September 1980, during the Bülent Ulusu and in particular, Turgut özal Governments periods, there have been serious attempts to solve the problems of the administrative system and to reduce the size and the scope of the government by privatization. But these attempts could not achieve such aims. Today, it is seen that the Turkish administrative system is still not adequate to serve the necessities of the society. For this reason, the aim of this thesis is to sum up the situation of the Turkey's administrative system after 1980 and to put forward proposals to solve the problems of the system in order to make it work better and reply the changing demands of the society.