İşletme yöneticilerinin önderlik davranışları ve işgören tatmini üzerine etkileri
The Leadership behaviors of the business administrators and the effects on the employer satisfaction
- Tez No: 81860
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
11 ÖZET Önderlik“başkalarını önceden belirlenmiş amacı elde edebilmek için etkilemek”olarak tanımlanabilir. Önderliğin bütün örgütlerde hayati rolü vardır. Örgütler amaçlarım koordineli çalışan işgörenleri sayesinde elde eder. Bundan dolayı yöneticiler işgörenlerin iş tatmin düzeylerim düşünmek zorundadır. İş tatminini etkileyen ana faktör önderlik tarzıdır(davramşı). Çalışmanın amacı yöneticilerin önderlik tarzım belirleme ve tarzın işgörenin iş tatmini üzerindeki etkilerini bulmaktır. Çalışmada bir çimento fabrikasında çalışan 295 kişi kullanılmıştır. Anket metodu uygulanmıştır. Yöneticilerin önderlik tarz boyutlarını bulabilmek için faktör analizi ve çok değişkenli istatistiksel analiz metodu kullanılmıştır. Gruplar arasındaki fark için varyans analizi kullanılmıştır. Yönetici davranışlarının iş tatmini üzerindeki etkilerinin bulunabilmesi için korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışma şunu gösteriyor. Yöneticilerin temel önderlik tarzları araçsal, katılımcı, destekleyici önderlik tarzlarıdır. Katılımcı, destekleyici önderlik tarzlarının iş tatmini üzerinde pozitif etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
uı SUMMARY Leadership can be defined as“influencing others to attain predetermined objectives”Ledarship plays a vital role in whole organizations; Organizations attain their goals by the cooradinated efforts of their human resources. Therefore, managers should consider job satisfaction level of human resources. The main determinant of job satisfaction is leaderhip style (behavior). The purpuse of this study is to determine both leadership styles of managers and the effects of leadership styles on job satisbfaction level of personnel. Study population is the personnel working at the Cement Factory. 295 personnel are comprised study sample. To collect data questionnaire method was used. To determine dimensions of leadership styles of managers, Factor analysis with warimax rotation, a multivariate statistical analysis method, was applied. Testing the difference between groups. Analysis of variance procedure was performed. To investigate the effects of leaderhip styles on job satisfaction, correlation analysis was applied. With this study it is found that, basic leadership styles of managers are, instrumental, participative and supportive leadership. Also, it is found that, participative and supportive leadership styles have positive impact on job satisfacton.