Writing the Raj: Forster's 'A Passage to India' and Chaudhuri's 'A Passage to England'
Raj'ı yazmak: A Orster'in 'A Passage to India' ve Chaudhuri'nin 'A Passage to England' eserleri
- Tez No: 81861
- Danışmanlar: DR. LAURENCE RAW
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Sociology, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
11 ÖZET Britanya onyedinci yüzyıl ortalarından 1947'ye kadar Hindistan'a hükmetti. Herkesçe“tacın mücevheri”olarak bilinen Hindistan belki de en önemli İngiliz sömürgesiydi. Yönetimleri süresince Hindistan'ı sömürgeleştirmek, ticaret yoluyla maddi kazanç sağlamak ve İngiliz üstünlüğünü kanıtlamak için hükmetmeyi amaçlayan Hindistandaki İngiliz hükümeti Raj adıyla bilinmektedir. Bu dönemde ve sonrasında pekçok sanat eseri ortaya çıktı. Bu tez bunlardan ikisine, E.M Forster'ın A Passage to India (1924) ve Nirad C. Chaudhuri'nin, A Passage to England (1959) adlı eserleri inceleyecektir. Her iki eser de sömürgecilik bağlamında İngiliz-Hint ilişkilerine odaklanmakta ve kültür çatışmaları, sömürgecilik, İngilizlerin emperyalist tutumları, sahip-köle ilişkisi, taklit ve Hintlilerin pasifize edilmesi gibi kavramlar üzerinde durmaktadır. Bu çalışma, sözkonusu eserleri Raj 'in tarihiyle bağlantı kurarak incelemekle İngilizlerin kültürel farklılıklar sonucu sürekli olarak kültür çatışmaları ve problemler yaşadığım kanıtlamaktadır. Bu problemler kendilerini farklı olana karşı önyargılı olmak, milliyetçilik sevgisi, üstünlük duygusu, İngilizlerin mesafeli ve ilgisiz tavırları gibi özelliklerde kendilerini göstermektedirler. Bu çalışmanın taslağı şöyle olacaktır: İlk bölüm 1700'lerde başlayıp 1947 'de Hindistan'ın özgürlüğüne kavuşmasına dek süren sömürgeci İngiliz yönetiminin anahatlannı anlatmaktadır. Sözü edilen iki eserin yazılma sebepleri ve iki toplum arasındaki kültürel çatışmaların neden süregeldiğini anlayabilmek amacıyla bu bölüm temel olarak Raj ve politikalarından bahsetmektedir. İkinci bölümde ise Hint -İngiliz ilişkileri geçmişte iki tarafın birbirine olan tutumlan, birbirleriyle ilgili görüşleri ve tepkilerine değinerek daha yalandan incelenmektedir. Bu ise Raj tarihi ve kültürel geçmişinin daha net bir resmini gösterecektir. Üçüncü bölüm özellikle, tartışılan eserleri sömürgecilik (colonialism) ve sömürgecilik sonrası (post-colonial)m kuramlarının ışığında inceleyecektir.Bu analizler sömürgeyle ilgili konulan anlama görme açısından gereklidir. Son olarak, sonuç bölümünde tezde tartışılan konular bir sonuca bağlanacak ve iki eser yazarlarının kariyerleriyle bağlantılı olarak düşünülecektir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Britain ruled the Indian sub-continent from the mid-seventeenth century until 1947. This was perhaps their most important colony, known to all and sundry as the“jewel in the crown”. Throughout their period of rule, the British government was known as the Raj, whose main aim was to colonize India, obtain financial benefit through trade and to govern the subcontinent in order to prove British superiority. Many artistic works were produced during this period and its aftermath; this thesis will look at two of them, A Passage to India (1924) by E.M. Forster and A Passage to England (1959~) by an Indian writer, Nirad C. Chaudhuri. Both works focus on the Anglo-Indian relationship in the colonial context and concentrate on issues such as cultural difference, colonization, the British imperialist attitude, the master-servant relationship, mimicry and the silencing of the Indian subjects. By looking at these books in relation to the history of the Raj, this thesis will show that the British have always experienced cultural conflicts and problems as a result of cultural differences. This manifests itself in prejudice towards others, love of nationalism, the feeling of superiority, distance, reserve and so on. The outline of this thesis will be as follows: the first chapter will provide a brief survey of British colonial rule in India from the 1700s to the Independence of India in 1947. The main focus of attention will be on the Raj, and its policies, in order to understand why the two novels were written and why cultural problems still exist between the British and the Indians. In the second chapter the relationship between the British and the Indians will be examined more closely by focusing on their attitudes, views and reactions towards one another. This will provide a clearer illustration of the historical and cultural background to the Raj. The third chapter will focus more specifically on the two literary works, which will be studied from various theoretical standpoints such as colonialism and post-colonialism, as a way ofunderstanding colonial issues. Finally, in the conclusion, the issues discussed in the thesis will be summed up and the works will be considered in relation to the overall careers of both writers.