Production and characterizaton of SnO2:Cu/CdS films for solar cell applications
Güneş pili uygulamaları için SnO2:Cu/CdS filmlerinin üretim ve karakterizayonu
- Tez No: 818618
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY GENÇYILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında güneş pili uygulamaları için SnO2:Cu/CdS filmlerinin üretimi ve karakterizasyonu yapılmıştır. SnO2:Cu/CdS filmleri cam tabanlar üzerine kimyasal püskürtme tekniği kullanılarak üretilmiştir. Öncelikle SnO2, CdS, SnO2:Cu filmleri ayrı ayrı katman olarak üretilmiş, son olarak da SnO2:Cu/CdS heteroeklem yapılı filmler elde edilmiştir. Üretilen filmlerin güneş pili kullanım potansiyelini belirlemek için yapısal, optiksel, elektriksel ve yüzeysel özellikleri incelenmiştir. Filmlerin tetragonal yapıda polikristal olduğu tespit edilmiştir. Filmlerin geçirgenlik, soğurma, bant aralığı ve kırılma indisi gibi optik parametrelerinin belirlenmesinde UV-VIS spektrofotometre kullanılmıştır. Filmlerin görünür bölgede ortalama geçirgenlik ve bant aralığı değerleri de sırasıyla  % 70 ve 3,75 eV olarak bulunmuştur. Sıcaklığa bağlı iletkenlik ölçümü ile filmlerin n-tipi iletkenlik özellikte olduğu görülmüştür. Ayrıca, Cu katkısı ile filmlerin özdirenç değerleri azalmıştır ve SnO2:Cu/CdS filmleri düşük özdirenç (3.25×10-3 Ωcm) değerine sahip olmuştur. Filmlerin yüzey özellikleri ve elemental analizleri atomik kuvvet mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu kullanılarak incelenmiş, homojen bir yüzey morfolojisine sahip olduğu görülmüştür. Enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDX) sonuçları filmi oluşturan elementlerin (SnO2) kalay (Sn), klor (Cl), oksijen (O) ve silikon (Si) olduğunu gösterir. Filmlerin geçirgenlik, absorpsiyon, bant aralığı ve kırılma indeksi gibi optik parametrelerini belirlemek için UV-VIS spektrofotometre kullanılmıştır.Sıcaklığa bağlı iletkenlik ölçümü ile filmlerin n-tipi iletkenliğe sahip olduğu gözlemlendi. Ayrıca Cu katkılama ile filmlerin özdirenç değerleri düşmüş ve SnO2:Cu/CdS filmlerin özdirenci düşük (3.25×10-3 Ωcm) olmuştur. Filmlerin yüzey özellikleri ve elemental analizleri atomik kuvvet mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu kullanılarak incelenmiş ve homojen bir yüzey morfolojisine sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the production and characterization of SnO2:Cu/CdS films which can be used for solar cell applications were carried out. SnO2:Cu/CdS films were produced on glass substrates using chemical spraying technique. First of all, SnO2, CdS, SnO2:Cu films were produced as separate layers, and finally SnO2:Cu/CdS heterojunction films were obtained. Structural, optical, electrical and surface properties of the produced films were investigated to determine the solar cell usage potential. It was determined that the films were polycrystalline in tetragonal structure. The preferred orientation of the CdS along (002) direction at 2θ = 26.60º. The other peaks were detected at 2θ = 44 and 52º which can be ascribed due to reflection from (110), and (112) planes of the hexagonal CdS structure. Atomic force microcope (AFM) results shows that the distribution of grains on the surface is almost uniform and homogeneous, and the film is without any cracks. The results showed that the average surface roughness of the SnO2, CdS and SnO2:Cu/CdS films were 10.7 nm, 17.6 nm and 18.8 nm, respectively. A Scanning Electron Microscope (SEM) results shows that the surfaces of the prepared films have spherical particles, with a homogeneous distribution on the substrate, and there are no cracks on the surface of the film or large molecular agglomerations. Energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDX) results shows that the the elements that formed the film (SnO2) which are tin (Sn), chlorine (Cl), oxygen (O), and silicon (Si). UV-VIS spectrophotometer was used to determine the optical parameters of the films such as transmittance, absorption, band gap and refractive index. The average transmittance and band gap values of the films in the visible region were found to be 70 % and 3.75 eV, respectively. The calculated energy gap values for SnO2, SnO2:Cu, SnO2:Cu/CdS, and CdS films were 3.90, 3.88, 3.75 and 2.28 eV respectively. With the temperature-dependent conductivity measurement, it was observed that the films had n-type conductivity. Besides, the resistivity values of the films decreased with Cu doping and the SnO2:Cu/CdS films had low resistivity (3.25×10-3 Ωcm). The surface properties and elemental analyses of the films were examined using atomic force microscopy and scanning electron microscopy, and it was seen that they had a homogeneous surface morphology.