Nesnelerden düşsel imgelere
From objects to illusional images
- Tez No: 81865
- Danışmanlar: PROF. ZAFER GENÇAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET İlk insan, nesnelere kendi isteklerine ulaşmak amacıyla yaklaşmakta, doğayla uyuşması gerektiğine inanmaktadır. Ortaçağ sanatmda nesneler simgelerle ifade edilirken, Rönesans döneminde sanatta“güzel nesneler”kavramı önem kazanmıştır. Nesnelerin duyumlar yoluyla kavranan görüntüleri izlenimcilerle ortaya çıkmıştır. Nesnelerin alışılmış biçimlerinin dışında yorumlanması, parçalanarak nesnenin görünen gerçeklerinin ardına geçmeye çalışılması kübistlerle gündeme gelmiştir. Gerçeküstücüler, uçsuz bucaksız mekânlarda farklı nesneleri bir araya getirerek düşsel görüntüler elde etmişlerdir. Günümüzde ise sanatçılar, çağdaş dünyanın kendilerine sunduğu yeniliklerle her türlü nesneyi kullanmaktadırlar. Nesneler kişilerin kültür düzeylerine, inanç ve ruhsal durumlarına göre anlam kazanmaktadır. Bu araştırmanın da çıkış noktası nesnelerdir. Ele alınan nesnelerin yorumu değil, nesneler arasında daha önce kurulmamış ilişkileri kurabilme, yeni kompozisyonlar arama ve nesnelerin biçimlerini sanat biçimlerine dönüştürme çabası esas amaçtır. Resimler, düşüncede oluşturulan tasarım, resmin oluş süreci ve heyecanı içinde yaşanan serüven ve denemelerin ürünleridir. Bu süreçte, plastik ve teknik sorunların çözümü resimsel anlatımın mantığı içinde ele alınmıştır. Çalışmalarda renk, biçim, leke, doku gibi temel öğelerin açık-orta-koyu ilişkisi ile, boya maddesinin biçimlendiriliş şekli; spatül ve fırça izlerinin oluşturduğu doku birbirleriyle ve bütünle olan ilişkileri bütünleştirici bir kurgu olarak ortaya konmuştur. Açık-orta-koyu karşıtlıklarıyla oluşturulan kompozisyonlarda, kişinin kendini ifade etmesini sağlayacak plastik bir dil amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The first man approached all the objects with the aim of getting his desires and believed that he had to live in harmony with the nature. In the art of Middle Ages, while objects were represented by symbols, in the era of Renaissance, the concept of“beautiful objects”gained importance in the art. Images of the objects apprehended by our senses emerged with impressionists. Interpretation of objects in some unusual forms and attempts to pass beyond the observed facts became popular with cubists. Surrealists obtained imaginative pictures by bringing together different objects in immense spaces. As for today, artists are using any object offered them by the innovations of today's world. Objects acquire meanings depending on people's cultural levels, their believes and their psychological situations. The starting point of this research is objects. However, what is considered here is not an interpretation of objects, but an attempt to establish relationships between the objects that were never contemplated before, seek for new compositions and transform the forms of objects into artistic forms. Paintings and designs that are first conceived in thoughts are the products of attempts and adventures lived with an excitement through the process of their realizations. In this process, solutions to plastic and technic problems were handled within the logic of pictorial expression. The light-medium-dark relations between the essential elements such as color, form, spot and texture, the way dying material is formed and the texture occurring from spatula and brush marks emerge as an integrated formation of relations with each other and with the whole. In compositions created using contrasts between light-medium-dark, a plastic language in which a person expresses himself was aimed.