Optimization of the supply chain in the oil and gas sector in Türkiye
Türkiye petrol ve gaz sektörü tedarik zincirinin optimizasyonu
  1. Tez No: 818665
  2. Yazar: BASSEL MNEIMNEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Artan enerji talebiyle birlikte, önümüzdeki yıllarda enerji arzının verimliliğini ve uzun vadeli ekonomik fizibiliteyi en üst düzeye çıkarmayı hedefleyen saha geliştirme stratejilerinde tedarik zincirinin optimizasyonu önemli bir faktör haline gelmiştir. Tedarik zinciri optimizasyonu, kaynakları analiz ederek ve stratejik kararların rekabetçi pazarda uygulanmasıyla istenen üretimi yönetmek, tedarik süresini azaltmak, maliyetleri düşürmek ve müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için verimli bir çözüm sistemi olarak kabul edilir. Kalite yönetimi yoluyla etkin teslimat hizmeti, tedarik zincirinde sürdürülebilirlik ve endüstride uygulanan yenilikçi stratejiler, petrol ve gaz sektöründe tedarik zincirinin geliştirilmesine de katkıda bulunan ana unsurlardır. Bu çalışmada, piyasada literatür taraması ve nicel yöntemler kullanılarak ölçüm, analiz, modelleme, önceliklendirme ve aksiyonların uygulanması gibi çeşitli faaliyetlerden oluşan bir optimizasyon modeli uyuglanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing demand for energy, optimization of the supply chain become an important factor in field development strategies targeted to maximize efficiency of energy supply and long-term economic feasibility for the next upcoming years. Supply chain optimization is considered an efficient solution system to manage the desired production, reduced lead time, lower costs and satisfy customer needs by analyzing the resources and implementing of strategic decision into the competitive market. Effective delivery service through quality management, sustainability in the supply chain and innovative strategies applied in the industry are also main contributors in enhancing the supply chain in the oil & gas sector. In this study, the optimization model consists of various activities like measuring, analyzing, modelling, prioritizing, and implementing actions using the literature review and quantitative application studies including spatial simulation and survey questionannaire tackeling the market.