Diz ekleminde dejeneratif artrit gelişiminde hoffa dokusundaki inflamatuar sitokinlerin etkisinin araştırılması
Effect of proinflammatory cytokines in the hoffa tissue in the development of osteoarthritis in the knee joint
  1. Tez No: 818693
  2. Yazar: ERDAL KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YEŞİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı diz ekleminde osteoartrit gelişiminde hoffa dokusundaki proinflamatuar sitokinlerin ve inflamatuar sürecin etkisini araştırmaktır. Materyal Metod: Çalışmaya ortopedi polikliniğine diz ağrısı nedeniyle başvuran ve artroskopik olarak opere edilen 36 kadın ve 32 erkek toplam 68 hasta dahil edildi. Hastaların her birine ameliyat öncesi hasta kartı oluşturuldu, demografik özellikleri, preop WOMAC, KOOS, WORMS ve Kellgren- Lawrence skorları kayıt edildi. Artroskopik olarak Outerbridge sınıflaması yapıldı ve hoffa dokusundan örnek alındı. Alınan doku örneklerinden TNF-α, IL-1β ve IL-6 miktarı mikroskobik olarak ölçüldü ve histolojik H-SCORE ' u hesaplandı. Bulgular: WOMAC ve KOOS ölçekleri ile klinik, WORMS, Kellgren- Lawrence skorlamaları ile radyolojik, Outerbridge evrelemesi ile artroskopik olarak değerlendirdiğimiz hastaların H-SCORE ile hesaplanan proinflamatuar sitokin (TNF-α, IL-1β, IL-6) düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Sonuç: Diz ekleminde osteoartrit gelişiminde inflamatuar sürecin farklı dokulardan kaynaklanabileceği ve inflamasyon ile kıkırdak hasarı ilişkilendirilmesine karşın , hoffa dokusundaki proinflamatuar sitokin düzeyleri ile farklı evrelerdeki osteoartrit hastaları arasında bir ilişki olmadığı görülmüştür. Farklı inflamasyon markerları ile multidisipliner olarak yapılacak çalışmalar, osteoartrit gelişimindeki kompleks etyoloji hakkında bilgi verici olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study to investigate the effect of proinflammatory cytokines and inflammatory process in the hoffa tissue in the development of osteoarthritis in the knee joint Material-Method: A total of 68 patients, 36 women and 32 men, who applied to the orthopedics policlinic for thr knee pain and were operated arthroscopically were included in the study. A preoperative patient form was created for each patient, including demographic characteristics, preoperative WOMAC, KOOS, WORMS and Kellgren-Lawrence scores. Outerbridge classification was performed arthroskopically and a saple was taken from the hoffa tissue. The amount of TNF-α, IL-1β, IL-6 in hoffa tissue was measured microscopically and H-Score was calculated histologically. Results: There was no statistically significant difference between the levels of proinflammatory cytokines (TNF-α, IL-1β, IL-6) calculated by H-SCORE in the patients whom we evaluated clinically with WOMAC and KOOS scales, radiological with WORMS, Kellgren-Lawrence scoring, Outerbridge staging arthroscopically. Conclusion: Although the inflammatory process may originate from different tissues in the development of osteoarthritis in the knee joint and inflammation is associated with cartilage damage, it has been observed that there is no relationship between proinflammatory cytokine levels in the hoffa tissue and osteoarthritis patients at different stages. Multidisciplinary studies with different inflammation markers may be informative about the complex etiology in the development of osteoarthritis.