Investigating cognitive and metacognitive processes in people with Obsessive Compulsive Disorder: The role of cognitive behavioral therapy on the episodic memory & prospective metamemory
Obsesif Kompulsif Bozukluğu olan bireylerde bilişsel ve üstbilişsel süreçlerin incelenmesi: Bilişsel davranışçı terapinin olaysal bellek ve ileriye yönelik üstbellek üzerindeki rolü
  1. Tez No: 818718
  2. Yazar: İREM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN İRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Geçmiş dönem çalışmaları, Obsesif- Kompulsif Bozukluğa (OKB) sahip bireylerin olaysal bellek süreçlerine dair problemler yaşadığını savunuken, yakın zamanlı çalışmalar bu bireylerde gerçek veya kalıtsal bir bellek sorunu yerine bu problemin farklı süreçlerden kaynaklanabileceğini belirtmişlerdir. Genel olarak, OKB'li bireylerdeki üstbilişsel süreçlerin sağlıklı kontrollerden (SK) farklılaştığını ifade ederek, OKB'li bireylerin kendi bellek süreçlerine dair olan güven değerlendirmelerinin SK'den daha düşük olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Ek olarak, Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) uygulamalarının OKB'de deneyimlenen belirtiler üzerinde üstbilişsel süreçleri düzenleyerek etkili olduğu ileri sürülmüştür. Bu nedenle, OKB'li bireylerin olaysal bellek ve üstbilişsel süreçlerini SK ile karşılaştırmak ve BDT'nin bu süreçlerdeki gerçek etkisini görmek anlamlı olacaktır. Bu bilgiler ışığında, bu çalıma da OKB'li bireylerde kodlama ve öğrenme kararı (ÖK) gibi bilişsel süreçlerin incelenmesi ve bunların BDT'den nasıl etkilendiğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Katılımcılar OKB tanısı almış hasta grubundan ve onlarla yaş ve eğitim açısından eşleşen sağlıklı bireylerden oluşmaktadır. Tüm katılımcılar DSM-5 e göre klinik taramadan geçmiş ve ilgili klinik ölçekler uygulanmıştır. Beş aşamadan oluşan, bilindik ve bilinmedik insan yüzü-kelime çiftlerinin uyaran olarak sunulduğu bir olaysal bellek görevi bilgisayar üzerinden uygulanmıştır. İlk ölçümden sonra OKB'li bireyler 10 seanslık bir BDT sürecinden geçmiş ve sonrasında tekrar bir ölçüm alınmıştır. OKB'li bireylerin BDT öncesinde SK'den anlamlı olarak daha düşük ÖK, ÖK doğruluğu ve bellek performansına sahip olacağı ve bu süreçlerde BDT seanslarından sonra iyileşme görüleceği hipotez edilmiştir. İlk ölçümlerde ÖK güven değerlendirmeleri açısından anlamlı farklılıklar görülürken, bellek performansındaki farklılıklar anlamlı değildir. Buna rağmen, BDT sonrasında OKB'li bireylerin performanslarında iyileşme kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
While previous studies proposed that individuals with obsessive-compulsive disorders (OCD) experience episodic memory problems, recent studies supported that this deficit was perceptual rather than actual. It was thought that metacognitive processes in OCD differ from controls and shown that people with OCD have lower confidence for their memory. Moreover, it was suggested that cognitive behavioral therapy (CBT) interventions can be effective in treating OCD and these interventions may help regulate metacognitive strategies for OCD have problems with. Therefore, the first aim of the current study is to investigate episodic memory performance (recognition), JOL judgments, and accuracy in patients with OCD compared to healthy controls. The second aim is to investigate the effect of CBT on these cognitive processes in OCD. It was hypothesized that OCD patients would have lower JOL confidence, JOL accuracy, and poorer recognition performance. It was expected to observe improvement in these processes after CBT sessions. For that purpose, participants diagnosed with OCD and HCs matching with the OCD group in terms of age and education were compared on performances of JOL judgments and recognition memory using episodic memory task involving neutral familiar and unfamiliar word-human face pairs. Participants were scanned through Structural Clinical Interview for DSM-V and given several clinical questionnaires. OCD patients undergone 10 CBT sessions; their memory, metamemory and clinical scores were obtained after the CBT. A significant difference was established between groups for JOL judgments before CBT, not for the recognition performance. After CBT, an improvement was observed in OCD patients' cognitive processes.