Bir kurumsal tüketici olan çalışanların değişim yorgunluğunun iş stresi ve yaratıcılığı üzerindeki etkisi
The effect of change fatigue on work stress and creativity of employees, who are corporate consumers
  1. Tez No: 818719
  2. Yazar: GAMZE KIRVAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ARMUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzün dinamik iş ortamında, çalışanların bir kuruma katkıda bulunmanın yanı sıra kaynaklarını ve hizmetlerini tüketmedeki rolünü vurgulayan“kurumsal tüketiciler”olarak çalışanlar kavramı önem kazanmıştır. Bu çalışma, kurumsal tüketiciler merceğinden bakıldığında çalışanların performansını etkileyen çok yönlü faktörleri araştırarak litearatürde çalışan performansı resminin eksik olan parçasını tamamlamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda yapılan bu çalışma, söz konusu çalışanların performansını şekillendirmede önemli rol oynayan birkaç kilit faktörü incelemektedir. İlk olarak, değişim yorgunluğu temel bir belirleyici olarak ortaya çıkmakta ve çalışanların performansını olumsuz etkilemektedir. İkinci olarak, bir kurumdaki iş stresi çalışanların motivasyonunu ve verimliliğini önemli ölçüde etkilemekte ve çalışanların sağlık, refah ve iş performansı üzerinde olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Son olarak ise çalışanların yaratıcılığı önemli bir unsur olarak değerlendirilmekte ve çalışanların yaratıcılığını teşvik etmek, organizasyonlar için rekabet avantajı sağlayabilir ve inovasyonu destekleyerek uzun vadeli başarıyı artırabilir. Bu kapsamda yapılan bu çalışmanın amacı, akademisyenlerin ve çalışanların karşılaştığı değişim yorgunluğunun iş streslerine ve yaratıcılıklarına etkisini tespit etmektir. Araştırma, akademisyenlerin ve çalışanların çalışma performanslarına etki eden faktörleri değerlendirmek amacıyla Iğdır Üniversitesi'nde görev yapan 288 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 26 ve AMOS 21 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular, değişim yorgunluğunun çalışanların iş stresini artırdığını göstermektedir. Bununla birlikte çalışanların değişim yorgunluğu yaşadıkları durumlarda iş stresi düzeylerinin arttığı ve buna bağlı olarak iş performanslarının azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's dynamic business environment, the concept of employees as“corporate consumers”has gained importance, emphasizing the role of employees in contributing to an organization as well as consuming its resources and services. This study aims to complete the missing piece of the employee performance picture in the literature by investigating the multifaceted factors that affect employee performance when viewed through the lens of corporate consumers. In this regard, this study examines several key factors that play an important role in shaping the performance of these employees. First, change fatigue emerges as a key determinant and negatively affects employee performance. Secondly, job stress in an organization significantly affects employee motivation and productivity and can lead to negative effects on employees' health, well-being and job performance. Finally, employee creativity is considered an important element and encouraging employee creativity can provide competitive advantage for organizations and increase long-term success by supporting innovation. In this context, the aim of this study is to determine the effect of change fatigue faced by academics and employees on their work stress and creativity. The research was conducted with 288 participants working at Iğdır University in order to evaluate the factors affecting the work performance of academicians and employees. The data obtained within the scope of the research were analyzed with SPSS 26 and AMOS 21 programs. Findings show that change fatigue increases employees' job stress. However, it has been determined that when employees experience change fatigue, their job stress levels increase and, accordingly, their job performance decreases.