Rekabetçi kişilik özelliğinin öğrenci başarısı üzerindeki etkisi
The effect of type a personality characteristic on student achievement
- Tez No: 81872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET AKKOYUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Eğitimciler, öğrencilerin daha iyi öğrenmelerini sağlamak için sürekli yeni yollar aramaktadırlar. Bunlardan biri de ihtiyaç analizlerinin yapılmasıdır. İhtiyaç analizi yapmaktaki ana varsayımlardan biri, öğrenmeye etki eden faktörlerin ne derece etkili olduğunun bilinmesiyle“eğitim durum”larının ona göre düzenlenebileceğidir. Ailenin sosyo-ekonomik durumu, öğrencinin kişilik özellikleri, çevre ve eğitim durumları gibi faktörler öğrencilerin öğrenmelerini dolayısı ile başarılarını etkilemektedir. Öğrencilerin kişilik özellikleri ile öğrenci başarısı arasındaki ilişki daha önceleri araştırılmış bir konu olmasına karşın, rekabetçi kişilik özelliklerinin öğrenci başarısı ile ilişkisi henüz çok araştırılmamış bir konudur. Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin, rekabetçi kişilik özellikleri ile öğrenci ders başarısı arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını bulmak amaçlanmıştır. Bu araştırmada survey yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma 1997-1998 öğretim yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyan ve PSY 100 (Genel Psikoloji 100) dersini alan 63 Mühendislik Fakültesi öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırmada ölçme aracı olarak 21 çoktan seçmeli sorudan oluşan Jenkins Activity Survey (form T) kullanılmıştır. Bu ölçek daha önce Aksoy (1995) tarafından Türkçe'ye çevirilmiş ve güvenirliği.74 olarak bulunmuştur. Öğrencilerin bölümlere göre dağılımı ve yaşlara göre dağılımına ilişkin olarak frekans ve yüzdeler hesaplanmıştır. Öğrencilerin rekabetçi kişilik özellikleri ile öğrenci ders başarılan arasında bir fark olup olmadığını saptamak için t-testi uygulanmıştır. Öğrencilerin rekabetçi kişilik özellikleri açısından yaşlar arasında bir fark olup olmadığını saptamak amacı ile varyans analizi uygulanmıştır.Ill Sonuç olarak, üniversite öğrencilerinin rekabetçi kişilik özellikleri ile ders başarılan arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca üniversite öğrencilerinin rekabetçi kişilik özellikleri açısından yaşlar arasında da anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuçlar ile ilgili yorumlar tezin bulgular ve yorumlar bölümünde, öneriler ise tezin sonuçlar ve öneriler bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Educationalists are trying to find new ways to provide better learning situations for students. In order to find these new ways, educationalists conduct need analysis. One of the main assumptions is that,“if we know the degree of how effective the factors effecting learning are, we may alter the ”learning situations“ accordingly”. Factors such as; the family's socio-economic status, the student's personality characteristics, environment and learning situations effect the student's learning and as a result this effects their success. The relationship between the students' personality characteristics and students' achievement is a topic which has been examined before. However, the relationship between competitive (type-A) personality characteristics and student achievement is a topic which has not been studied much. This research aimed to find whether there was a relationship between university students' competitive personality characteristics and student achievement. In this study the survey method was used. The study was conducted in Middle East Technical University during the 1997-1998 spring semester with 63 engineering students attending the PSY 100 (General Psychology 100) course. The measuring instrument administered was the Jenkins Activity Survey (FormT) which consisted of 21 multiple choice questions. This instrument was translated into Turkish by Aksoy (1995) and its reliability was found to be.74. The students' distribution according to age and department were determined through the calculation of percentage and frequency. In order to find whether there was a significant difference between students' competitive personality characteristics and students' achievement t-test was used. In addition, variance analysis was administered to find whether there was a significant difference between age groups with respect to their personality characteristics.The results show that there is not a significant relationship between university students' competitive personality characteristics and achievement. Moreover, a significant difference was not found between the age groups with respect to their personality characteristics.