The Translation of cultural features in Orhan Pamuk's 'Beyaz Kale' and 'Yeni Hayat'
Orhan Pamuk'un 'Beyaz Kale' ve 'Yeni Hayat' isimli romanlarının çevirilerinde kültürel öğeler
- Tez No: 81871
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASALET ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Edebi eserler ve özellikle roman ve benzeri çalışmalar çağımızda iletişim ve kültürlerarası yakınlaşma açısından büyük önem taşımaktadır. Türk yazarlarının romanlarının çevirisi yoluyla Türk kültürü ve edebiyatı farklı kültürlere ve dillere taşınmaktadır. Ne yazık ki Türkçe'den diğer dillere yapılan edebi çeviri sayısı çok fazla değildir. Bu tezin kapsamında ünlü Türk yazar Orhan Pamuk'un Beyaz Kale ve Yeni Hayat isimli romanlarının Victoria Holbrook ve Güneli Gün tarafından İngilizce'ye çevirilerinde kültürel öğelerin aktarımlarında kullanılan çeviri yöntemleri incelenmiştir. Kültürel öğelerin çevirilerinde kullanılan yöntemleri incelemeye geçmeden önce tezin giriş bölümünde edebi çeviri, kültür ve dil ilişkisi, ve kültür ve edebi çeviri ilişkisine değinilmiştir. Bunu takiben Orhan Pamuk hakkında bilgi ve eserlerin özetleri verilmiştir. Bu genel bilgilerden sonra tezin analiz bölümünde ilk olarak birinci bölümde belirtilen kültür tanımı çerçevesinde, kültürel öğelerin kategorileri verilmiştir. İkinci olarak eserlerden örneklenecek olan kültürel öğelerin çevirilerinde kullanılan çeviri yöntemleri açıklanmıştır. Analiz bölümünde eserlerden alınan örnekler ve çevirilerinde kullanılan yöntemlerin açıklaması verilmiştir. Tezin son bölümünde giriş bölümünde değinilen edebi çeviri, kültür ve dil ilişkileri bağlamında, analiz bölümünden örneklerin de yardımıyla iki değişik değerlendirme yapılmıştır. Birincisi, sayısal bir değerlendirme olup, tablo ile sunulmuştur. Kullanılan çeviri yöntemlerinin kültürel kategorilere göre kullanım sıklığı gösterilmiştir. İkinci olarak bu veriler değerlendirilmiştir. Bu çalışmayla Türkçe'den İngilizce'ye çevrilen eserlerde kültürel öğelerin çevirilerinde kullanılabilecek olan yöntemler ve seçenekler belirlenmiştir. Çalışma örneklerle desteklenmiştir ve böylece gerek çeviriIll eğitimine, gerekse ileride yapılacak olan Türkçe'den İngilizce'ye çevirilerde bir rehber olarak kullanılma olasılığı vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Literary works and particularly novels and similar genres of literature have an important place in terms of communication and cultural proximity in our age. The Turkish culture and literature are transferred to other cultures and languages through the translations of novels of Turkish authors. Unfortunately the number of literary works translated from Turkish into other languages is not numerous. Within the scope of this thesis, the translation procedures used by Victoria Holbrook and Güneli Gün in the translations from Turkish into English of the cultural features present in the novels White Castle and New Life, written by acclaimed Turkish author Orhan Pamuk, are studied. To be able to study the procedures used in the translation of cultural features in the introductory part of the study literary translation, culture- language relations, and culture-literary translation relations have been explained. This is followed by information about Orhan Pamuk and the summaries of the two novels. After this general information, in the analysis part of the thesis firstly the cultural feature categories are given within the framework of the definition of culture given in the introduction part. Secondly the translation procedures used in the translations of cultural features from the novels which are to be exampled are given. In the analysis part the examples and the procedures used in their translations have been explained. In the conclusion part of the thesis two different evaluations have been made within the context of the concepts of literary translation, culture- language relation which had been explained in the introduction and with the help of the examples given in the analysis part. The first evaluation is quantitative and presented with a chart. In this chart the frequency of thetranslation procedures used for the translation of the cultural categories have been indicated. The second evaluation is an analysis of this data. In this study the procedures and the choices which can be used in the translation of cultural features in the works to be translated from Turkish into English are determined. This study is supported by the examples and thus may be used in the future translations to be made from Turkish into English, or it may be used for the students of translation as a guideline.