Analizci tavsiyelerinin hisse senedi fiyatlarına etkisi: İMKB üzerine ampirik bir çalışma
The Effect of analysts recommendaitons on stock prices: An empirical study on ISE
  1. Tez No: 81873
  2. Yazar: ALPER ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
11 ÖZET Etkin Piyasalar Hipotezi'ne göre herhangi bir yatırım stratejisi kullanılarak düzenli bir şekilde normalin üzerinde getiri elde etmek, yani“pazarı yenmek”mümkün olmamalıdır. Bu durumda eğer İstanbul Menkul Kıymetler Piyasası etkin bir piyasaysa, borsa ve finans dergilerinde yayımlanan analizci tavsiyeleri baz alınarak yapılan alım satımların normalin üzerinde getiriye sebep olmaması gerekmektedir. Bu çalışmada analizci tavsiyelerinin hisse senedi fiyatlarına olan etkisini gözlemlemek amacıyla“Pazar Tahmin Hataları”metodu kullanılmış ve İstanbul Menkul Kıymetler Piyasası'nın etkin bir piyasa olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY According to the Efficient Market Hypothesis, one should not obtain abnormal returns, or in other words“beat the market”, when he/she uses any investment strategy, In that case, if the Istanbul Stock Exchange is an efficient market, a trading strategy based on the analysts recommendations published in finance publications should not cause abnormal returns. In this study“Market Prediction Errors Model”is used in order to observe the effect of analysts' recommendations on stock prices and whether the İstanbul Stock Exchange is an efficient market is investigated,