Üretim firmalarında çalışanların sürdürülebilir kalkınma farkındalık düzeylerinin ölçülmesi
Measuring sustainable development awareness levels of employees in manufacturing companies
  1. Tez No: 818739
  2. Yazar: AYFER GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN ATASEVEN DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite ve Ürün Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Dünya nüfusunun sürekli ve hızlı bir şekilde artması üretim ve tüketimin de artmasına neden olmaktadır. Aşırı üretim ve tüketim beraberinde çevresel sorunları getirmektedir. Günümüze baktığımızda bu çevresel sorunların başında küresel ısınma gelmektedir. Küresel ısınmanın genel sonuçları ise; doğal kaynakların, biyo-çeşitliliğin ve tarımsal alanların azalmasına neden olmaktadır. Üretim için de gerekli olan hammaddenin giderek azaldığı ve gelecek nesillere kalmayacak şekilde tüketimin gerçekleştiği bu düzende sürdürülebilirlik kavramı tüm disiplinlerde kendini hissettirmeye başlamıştır. İnsan yaşamının sürdürülebilir olması için sürdürülebilir üretim ve tüketimin desteklenmesi, bir yaşam biçimi haline gelmesi gerekmektedir. Sürdürülebilir kalkınmanın amacı da gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için üç temel boyutu ile küresel ölçekte uygulanmasıdır. Bu uygulama aşamasında da sistem içerisindeki tüm paydaşların üzerine düşen sorumluluklar vardır. En önemli paydaşlardan biri olan birey aile ortamında ve aldığı eğitimler neticesinde bulunduğu ülkede, bölgede, işletmede ve toplumda bunları uyarlamasıyla sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşarak hem yerel de hem de küresel düzeyde Dünya'ya katkı sağlayacaktır. Sürdürülebilir kalkınma düzeylerinin belirlenmesi sürecinde literatürde yapılan çalışmalar sürdürülebilirlik kavramı üzerinde şekillenmiştir. Sürdürülebilir kalkınmanın temel bileşeni olan sürdürülebilir üretim ve bunun desteklediği temel boyutlar hakkında bilgiler verilmiştir. Son aşamada daha önce Seyit Ahmet Kiray, Mustafa Pehlivan ve Ayşe CerenAtmaca (2019) tarafından geliştirilmiş olan“Sürdürülebilir Kalkınma Farkındalık Ölçeği”Türkiye'de faaliyet gösteren Orta ve Büyük Ölçekli Kurumsal üretim firmalarında çalışan her seviyedeki çalışanlara uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 istatistiki paket program kullanılarak, betimsel istatistikler, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), bağımsız örneklemler için t-testi analizi ve anlamlı farklılıklar için korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda çalışanların sosyal farkındalık seviyesinin yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The continuous and rapid increase in the world population causes an increase in production and consumption. Excessive production and consumption bring environmental problems. When we look at today, global warming comes first among these environmental problems. The general consequences of global warming are; It causes a decrease in natural resources, biodiversity and agricultural areas. The concept of sustainability has begun to make itself felt in all disciplines in this system, where the raw material required for production is gradually decreasing and consumption is realized in a way that is not left to future generations. In order for human life to be sustainable, it is necessary to support sustainable production and consumption and become a way of life. The aim of sustainable development is to apply it on a global scale with three basic dimensions in order to leave a livable world to future generations. In this implementation phase, there are responsibilities that fall on all stakeholders in the system. As one of the most important stakeholders, the individual will contribute to the World both locally and globally by achieving sustainable development goals by adapting them in the country, region, business and society as a result of the family environment and the training she receives. In the process of determining sustainable development levels, studies in the literature have been shaped on the concept of sustainability. Information about sustainable production, which is the main component of sustainable development, and the basic dimensions it supports are given. In the last stage, the“Sustainable Development Awareness Scale”, which was previously developed by Seyit Ahmet Kiray, Mustafa Pehlivan and Ayşe Ceren Atmaca (2019), was applied to employees at all levels working in Medium and Large Scale Institutional production companies operating in Turkey. In the analysis of the data, descriptive statistics, one-way analysis of variance (ANOVA), t-test analysis for independent samples, and correlation analysis for significant differences were performed using the SPSS 22.0 statistical package program. As a result of the research, it was determined that the social awareness level of the employees was high.