Eğitim sistemlerinin amaçları ile devletin siyasi ideolojik ve ekonomik güçleri arasındaki ilişki
The Relationships between aims of education systems and political ideological and economic powers of state
- Tez No: 81875
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ AÇIKALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
11 ÖZET Bu araştırmayla, Türkiye'de ve Dünya'da; devlet sistemi ile eğitim sistemi arasında karşılıklı bağımlılık ilkesine göre işleyen bir etkileşimin bulunduğu ve eğitim amaçlarının devlete siyasi, ideolojik ve ekonomik güç sağlayacak biçimde düzenlendiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma alanyazın taramasına dayalıdır. Araştırmada siyasi, ideolojik ve ekonomik nitelikli toplumsal kurumlarla devlete siyasi, ideolojik ve ekonomik güç sağlayacak biçimde düzenlenen eğitim amaçları arasındaki ilişkiler, diyalektik bir yaklaşımla, alanyazın taramasına dayalı olarak, içerik çözümlemesi yöntemiyle ele alınmış ve irdelenmiştir. Türkiye dahil 37 ülke araştırmada çalışma evreni olarak yer almıştır. Araştırmada ülkeler gelir/gelişmişlik düzeylerine göre gruplandınlmış ve eğitim amaçlan siyasi, ideolojik ve ekonomik boyutta incelenmiştir. Araştırmayla; 1. Eğitimin başlangıçta bireysel gereksinimleri karşılamak amacıyla, devletin ortaya çıkışı ile birlikte ise yönetsel eylemleri kolaylaştırmanın aracı olarak devlet tarafından sistemli hale getirildiği,Ill 2. Eğitim sisteminin, devletin idelojik, siyasi ve ekonomik nitelikli diğer alt sistemleri ile örgütsel boyutlar (yapı, amaç, süreç ve iklim) bakımından tutarlılık içinde bulunduğu, 3. Eğitim amaçlarının ülkelerin siyasi, ideolojik ve ekonomik güce verdikleri öneme göre düzenlendiği belirlenmiştir. Araştırmayla ulaşılan sonuçlar aşağıdaki biçimde özetlenebilir: 1. Devletin siyasi, ideolojik ve ekonomik güçleri ile eğitim sistemlerinin amaçları arasında karşılıklı bağımlılık ilkesine göre işleyen bir etkileşim/ ilişki bulunmaktadır. 2. Eğitim sistemlerinin amaçları, devlete siyasi, ideolojik ve ekonomik güç sağlayacak biçimde düzenlenmektedir. 3. Türkiye eğitim sisteminin amaçları devletin, siyasi, ideolojik ve ekonomik güçleri ile etkileşimli olarak düzenlenmiştir. 4. Türkiye eğitim sisteminin amaçları devlete siyasi, ideolojik ve ekonomik güç sağlamakta, ancak devlete sağlanan gücün siyasi ve ideolojik boyutlarına daha fazla önem verildiğinden, eğitimi sisteminin amaçlan da siyasi ve ideolojik güçlerin sağlanması yönünde düzenlenmiş bulunmaktadır.IV SUMMARY In this study it is tried to examine that there is an interaction between the systems of education and state, operating in accordance with the principle of mutual dependencies, and that the aims of education are organised in such a way as to provide the political, ideological, and economic power to state in Turkey and in the World. The study depends on a literature research. In the study the relationships between the social institutions which have political, ideological, and economic characteristics and the aims of education which are organised to provide political, ideological and economic power to state are reviewed and investigated by means of the method of content analysis, depending on a literature research, and with a dialectical approach. The population of the study consists of 37 countries including Turkey. In the study, countries are groupped according to their income/ development levels and aims of education in different countries are analysed at political, ideological and economic dimensions. With the help of study, it is determined that 1- The education was initially put in a systematically order to satisfy the individual needs, and later on with the emergence of the state, it was systematised by the state as a means of facilitating the administrative actions;2- The education was in conformity with the other social institutions carrying the political, ideological and economic characteristics, in terms of structure, objectives, procedures and climate. 3- The educational aims were organised in different countries in accordance with the emphasis put on political, ideological and economic power. The conclusions drawn from the study could be summarised as follows: 1- There is an interaction/ relationship between the aims of systems of education and political, ideological and economic power of state operating in accordance with the principle of mutual dependencies. 2- The aims of educational systems are organised in such a way as to provide state with political, ideological and economic power. 3- In Turkey, the aims of educational system are organised interactively with the political, ideological and economic power of state. 4. In Turkey, the aims of state provide state with political, ideological and economic power, on the other hand, due to stronger emphasis put on the political and ideological dimensions the aims of educational system are organised in such a way as to provide political and ideological power.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study it is tried to examine that there is an interaction between the systems of education and state, operating in accordance with the principle of mutual dependencies, and that the aims of education are organised in such a way as to provide the political, ideological, and economic power to state in Turkey and in the World. The study depends on a literature research. In the study the relationships between the social institutions which have political, ideological, and economic characteristics and the aims of education which are organised to provide political, ideological and economic power to state are reviewed and investigated by means of the method of content analysis, depending on a literature research, and with a dialectical approach. The population of the study consists of 37 countries including Turkey. In the study, countries are groupped according to their income/ development levels and aims of education in different countries are analysed at political, ideological and economic dimensions. With the help of study, it is determined that 1- The education was initially put in a systematically order to satisfy the individual needs, and later on with the emergence of the state, it was systematised by the state as a means of facilitating the administrative actions;2- The education was in conformity with the other social institutions carrying the political, ideological and economic characteristics, in terms of structure, objectives, procedures and climate. 3- The educational aims were organised in different countries in accordance with the emphasis put on political, ideological and economic power. The conclusions drawn from the study could be summarised as follows: 1- There is an interaction/ relationship between the aims of systems of education and political, ideological and economic power of state operating in accordance with the principle of mutual dependencies. 2- The aims of educational systems are organised in such a way as to provide state with political, ideological and economic power. 3- In Turkey, the aims of educational system are organised interactively with the political, ideological and economic power of state. 4. In Turkey, the aims of state provide state with political, ideological and economic power, on the other hand, due to stronger emphasis put on the political and ideological dimensions the aims of educational system are organised in such a way as to provide political and ideological power.