İlköğretimin ilk üç sınıfındaki öğrencilerin yakın çevre bilincini etkileyen etmenler
Factors affecting the wareness of immediate environment for students in the first three grades of primary education school
- Tez No: 81876
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKADDES ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu araştırma, ilköğretimin ilk üç sınıfında yer alan derslerde çevrenin korunması ve geliştirilmesi ile ilgili hedef ve davranışları irdelemeye, bu hedef davranışların kazanılmasında ailenin, öğretmenin ve okul yönetiminin öğrenmeyi destekleyen ve engelleyen etkilerini saptamaya çalışmıştır. Araştırma Ankara'nın farklı sosyo ekonomik düzeydeki mahallelerinden, biri özel dört ilköğretim okulunda yürütülmüştür. Araştırmada okula, öğretmenlere, öğrencilere ve ailelelere yönelik üç anket ve iki görüşme formu kullanılmış, toplam 4 okul yöneticisi, 12 öğretmen, 413 öğrenci ve 368 veliden veri derlenmiştir. Araştırma her okulda iki gün süreyle yürütülmüştür. İlk gün yöneticiyle görüşülmüş, öğrenci anketleri uygulanmış, aile anketleri çocuklara verilmiş ve ertesi gün doldurulmuş olarak getirmeleri istenmiş ve öğretmen anketleri verilmiştir. İkinci gün ele alman konularda sınıf tartışılmaları yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. 1. MEB İlköğretim Programı, amaçlan, ilkeleri, genel ve özel hedefleri, önerdiği öğrenme etkinlikleri açısından çevre eğitimini destekleyen niteliklere sahiptir. 2. Sınıf içi öğrenme-öğretme etkinliklerinde, yer yer çevre eğitimi açısından elverişli etkin yöntemler kullanılmakta; çevre eğitimi kapsamındaki öğrenme etkinlikleri özel günler ve haftalarda gerçekleştirilen çalışmalarda yoğunlaşmaktadır. 3. Öğrenciler, çevre sorunlarına ilişkin olarak kendi yaş gruplarından beklenen duyarlılığa sahip görünmektedirler. Ancak bildiklerini ve öğrendiklerini her durumda uygulamadıkları anlaşılmaktadır. 4. Bugünkü durumuyla okullardaki fiziki ortam çevre ile ilgili öğrenmeleri pekiştirecek nitelikte görünmemektedir. 5. Ailelerin çevre ile ilgili tutumları genellikle çevre eğitimini ve okuldaki öğrenmeyi destekleyecek niteliktedir. Öğrencilere evde ve okulda iletilen mesajlar arasında herhangi bir karşıtlık söz konusu değildir. i
Özet (Çeviri)
SUMMARY The survey attempts to assess the primary education curriculum objectives and behaviors related to environmental education in grades 1-3 and identify how the family, teachers and school administration reinforce or weaken the process of acquiring those behaviors. The survey is conducted in four primary schools located in neighborhoods with different socio-economic status. Of the four schools, one was a private school. The survey has used three questionnaires and two interview forms prepared for school principals, teachers, students, and families. 4 school principals, 12 teachers, 413 students and 368 parents were covered by the survey. The study in each school was completed in two days. On the first day the school principals were interviewed, the students' questionnaire was administered and parents' questionnaire was distributed to the students to be returned on the next day and the teacher was given the questionnaire. On the second day, group talks were held with the classes. The results of the survey are summarized below: 1. Ministry of National Education Primary Education Program, with its goals, principles and objectives as well as teaching and learning methods, have traits supportive of environmental education. 2. The fact that teachers use active learning methods for some activities is also supportive of environmental education. The process of environmental learning increases during the activities held in the framework of special days and weeks. 3. The students are sensitive to environmental issues. But it seems that they do not always apply their knowledge in their daily life. 4. In their current status the physical environment of schools is not supportive of environmental education. 5. Family attitudes in terms of environmental issues are supportive of the curriculum and classroom activities. The messages conveyed to children at home and at school are not contradictory.