Gebelerde servikovaginal sitoloji,bulgular ve yönetim
Cervicovaginal cytology, findings and management in pregnant women
- Tez No: 818774
- Danışmanlar: UZMAN AYŞE MERVE BİÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Son yıllarda, ilk koitus yaşının küçülmesi, partner sayısının ve bununla paralel olarak cinsel temas ile geçen hastalıkların artması, sigara ve oral kontraseptif kullanımının yaygınlaşması nedeni ile serviksin prekanseröz lezyonlarında belirgin artışın olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur (1-9). Serviks kolay ulaşılabilir bir organ olduğu için, bu organın kanserlerinde Pap smear sayesinde erken tanı yapılabilmekte ve prognoz anlamlı ölçüde iyileşmektedir. Gelişmiş ülkelerde kadınların % 85 ' i yaşamları boyunca en az bir kez Pap smear yaptırmış iken, az gelişmiş ülkelerde bu oran sadece % 5 ' dir (65). Birçok ülkede olduğu gibi, bizim toplumumuzda da kadınlar gebelik dışında jinekolojik muayenelerini yaptırmalarına rağmen, gebelik döneminde jinekolojik muayeneye pek sıcak bakmamaktadırlar. Bu nedenle, gebelik esnasında rutin araştırma programlarına katılım düşük olduğundan dolayı displazik değişikliklerin büyük bir bölümü gözden kaçmakta ya da rastlantısal olarak bulunmaktadır. Gebelik döneminde yüksek östrojen ve progesteron düzeylerine bağlı olarak serviks epitelinde fizyolojik değişiklikler görülmektedir. Östrojen düzeylerinin artması servikste hipertrofi, ödem, damarlanma artışına neden olmakta ve bunların sonucunda endoserviks epitelinin ektoserviks epiteli üzerine yer değiştirmesi görülmektedir. Bu olay servikal eversiyon (servikal ektopi) olarak adlandırılmaktadır (10,11,12). Servikal eversiyonun genişliği yaş, parite, partner sayısı, oral kontraseptif kullanımı, sigara içimi, sosyoekonomik durum, gebelikte immün sistemde azalma ile de yakından ilişkilidir. Bu faktörlerden bir kaçının birlikte olması sonucunda servikal eversiyon skuamöz metaplaziye veya servikal prekanseröz lezyonlara dönüşebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the decrease in the age of first coitus, the number of partners and in parallel with this increase in diseases caused by sexual contact, smoking and oral contraceptive use due to its spread, there is a significant increase in precancerous lesions of the cervix it was revealed by the studies carried out (1-9). Since the cervix is an easily accessible organ, Pap smear for cancers of this organ thanks to it, early diagnosis can be made and the prognosis improves significantly. Developed while 85% of women in countries have had a Pap smear at least once in their lifetime, less in developed countries, this rate is only 5% (65). As in many countries, in our society, women are excluded from pregnancy although they have had gynecological examinations, gynecological examinations during pregnancy they do not look very warmly at the examination. Therefore, routine research during pregnancy a large part of dysplastic changes due to low participation in their programs it is overlooked or accidentally found. The cervix due to high estrogen and progesterone levels during pregnancy physiological changes are observed in the epithelium. Increased estrogen levels in the cervix it causes hypertrophy, edema, increased vascularity, and as a result, the endocervix there is a displacement of the epithelium on the ectocervix epithelium. This event is cervical it is called eversion (cervical ectopia) (10,11,12). Cervical eversion width, age, parity, number of partners, oral contraceptive use, smoking, socioeconomic the condition is also closely related to a decrease in the immune system during pregnancy. This as a result of the combination of several factors, cervical eversion leads to squamous metaplasia or it may develop into cervical precancerous lesions.