Fevvâz Haddâd'ın romanlarında sosyokültürel çatışmalar ve birey
Sociocultural conflicts and the individual in Fawwāz Haddād's novels
  1. Tez No: 818779
  2. Yazar: MUHAMMED HAMİDO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN PARILDI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Arap edebiyatının önemli isimlerinden Fevvâz Haddâd'ın romanları, toplumdaki sosyokültürel çatışmaları yansıtma konusunda önemli bir yere sahiptir. Haddâd, romanlarında kültürel yozlaşma, bencillik, güç ve servet hırsı, aşağılık karakterler, hainler, aydınların toplumdaki rolü gibi konuları ele alarak Suriye toplumunun gerçeklerini ortaya koymaya çalışmıştır. Çalışmada, Haddâd'ın romanlarındaki sosyokültürel çatışmalara bakış açısı incelenmiştir. Haddâd'ın edebi bakış açısı, önemli problemleri ele alış şekli, romanlarında kullandığı zaman ve mekân boyutları ve karakter çeşitliliği gibi konular üzerinde durulmuştur. Haddâd'ın romanlarının Suriye toplumunun yaşadığı sosyokültürel çatışmaların çeşitli yönlerini ele alan ve dolayısıyla Suriye toplumunun gerçeklerini yansıtan önemli bir kaynak olduğunu göstermektedir. Haddâd, romanlarında kullandığı kurgusal unsurları toplumsal gerçeklerle birleştirerek, Suriye toplumunun yaşadığı sosyokültürel çatışmaları okuyuculara aktarmayı başarmıştır. Yazar, bu çatışmaları, karakterler, olay örgüsü ve mekân gibi unsurları kullanarak yansıtmaktadır. Çalışma, Haddâd'ın romanlarından seçilen örnekler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu örnekler, yazarın öne çıkardığı kültürel yozlaşma, bencillik, güç ve servet elde etmek için her yola başvuran kişiler, aşağılık karakterler, hainler, aydınların toplumdaki rolü, sosyokültürel ve siyasi gerçekler gibi konuları içermektedir. Çalışma, Haddâd'ın romanlarının, Suriye toplumunun yaşadığı gerçekleri ve çatışmaları yansıtmadaki önemini vurgulamaktadır. Yazar, romanları aracılığıyla, Suriye toplumunun sorunlarına dikkat çekmekte ve bu sorunlara sağlıklı çözüm önerilerini düşünmemizi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The novels of Fawwāz Haddād, a leading figure in Arabic literature, play a significant role in reflecting the socio-cultural conflicts in society. Haddād has attempted to reveal the realities of Syrian society by addressing issues such as cultural decay, selfishness, greed for power and wealth, despicable characters, traitors, and the role of intellectuals in society in his novels. This study examines Haddād 's perspective on socio-cultural conflicts in his novels. The study focuses on Haddād 's literary perspective, his approach to important problems, the use of time and space in his novels, and the diversity of characters. The findings of the study suggest that Haddād's novels are an important resource that addresses the various aspects of the socio-cultural conflicts experienced by Syrian society, and thus reflects the realities of Syrian society. By combining the fictional elements in his novels with social realities, Haddād has succeeded in conveying the socio-cultural conflicts experienced by Syrian society to readers. The author uses elements such as characters, plot, and setting to reflect these conflicts. The study was conducted on examples from Haddād's novels. These examples include issues such as cultural decay, selfishness, people who will do anything to gain power and wealth, despicable characters, traitors, the role of intellectuals in society, and socio-cultural and political realities that the author emphasizes. The study emphasizes the importance of Haddād's novels in reflecting the realities and conflicts experienced by Syrian society. Through his novels, the author draws attention to the problems of Syrian society and offers solutions to these problems.