Soyut ve temsili resimlerin estetik değerlendirilmesinde uzman ve acemilerin beyin aktivitelerinin incelenmesi
Examination of experts and novices brain activity during aesthetic evaluation of abstract and representational paintings
  1. Tez No: 818795
  2. Yazar: MİRAY PEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Nöroloji, Psikoloji, Fine Arts, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Nöroestetik, nesnelerin estetik açıdan değerlendirilmesi esnasında beyinde neler olduğunu, beynin güzelliğe verdiği yanıtları ve bu deneyimin biyolojik mekanizmalarını inceleyen bir alandır. Bu araştırmada soyut ve temsili resimler estetik olarak değerlendirilirken uzman ve acemilerde meydana gelen elektrofizyolojik değişiklikleri Elektroensefalografi (EEG) osilasyon yöntemi ile ve hemodinamik değişiklikleri Fonksiyonel Yakın Kızılötesi Spektroskopi (fYKS) yöntemi ile görüntülemek amaçlanmıştır. Araştırmada uzman-acemi grupları ve temsili-soyut resim koşullarınndan oluşan 2x2 karışık faktöryel desen (gruplar arası+gruplar içi) kullanılmıştır. Çalışmaya resimle profesyonel olarak ilgilenen (uzman) ve resimle ilgilenmeyen (acemi) 21-35 yaş arası sağlıklı ve gönüllü 33 kişi alınmıştır. EEG analizine 15 acemi, 13 uzmanın verisi; fYKS analizine 11 acemi, 9 uzmanın verisi dahil edilmiştir. Deneyde 2 farklı kategoride 40'ar resim (temsili ve soyut) sunulmuş ve resimler estetik açıdan değerlendirilirken eşzamanlı olarak 29 kanaldan EEG kaydı, 18 kanaldan fYKS kaydı alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Neuroaesthetics is a field that studies what happens in the brain during the aesthetic evaluation of objects, the brain's responses to beauty, and the biological mechanisms of this experience. In this study, it was aimed to view the electrophysiological changes that occur in experts and novices with the Electroencephalography (EEG) oscillation method and the hemodynamic changes with the Functional Near Infrared Spectroscopy (fNIRS) method, while the abstract and representational paintings are evaluated aesthetically. In the study, 2x2 mixed factorial design (between groups + within groups) consisting of expert-novice groups and representational-abstract painting conditions was used. 33 healthy volunteers between the ages of 21-35 who are professionally interested in painting (expert) and not interested in painting (novice) were included in the study. Data of 15 novices and 13 experts for EEG analysis; data of 11 novices and 9 experts were included in the fNIRS analysis. In the experiment, 40 pictures (representational and abstract) were presented in 2 different categories, and while the pictures were evaluated in terms of aesthetics, EEG recordings from 29 channels and fNIRS recordings from 18 channels were taken simultaneously.