Sırt pülverizatörleri ile pestisit uygulamalarında operatörlerin pestisitlere maruziyeti
Exposure of operators to pesticides in pesticide applications with back pack sprayer
- Tez No: 818796
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde insan sağlığı açısından güvenli ve yeteri kadar gıda temini önemi her geçen gün artmaktadır. Bitkisel üretimde bitkilerin zararlı organizmalar nedeniyle uğradıkları kayıplar önlenmeye çalışılmaktadır. Çiftçilerin tercih ettiği kimyasal mücadele yönteminde pestisitlerin hatalı ve fazla kullanılmaları insan sağlığı, gıda güvenliği ve çevre açısından olumsuz risklere neden olmaktadır. Tarım alanlarının ve coğrafi yapının farklılıkları nedeniyle tercih edilen sırt pülverizatörlerinde uygulayıcıların maruz kaldıkları pestisit miktarlarının daha fazla olduğu yapılan araştırmalar tarafından ortaya konulmuştur. Bu çalışmada sırt pülverizatörü ile yapılan uygulamalarda operatörlerin maruz kaldıkları pestisit kalıntı değerleri incelenmiştir. Bu amaçla klasik motorlu sırt pülverizatörüne boom ilave edilerek modifiye yapılmıştır. Bu sırt pülverizatörü ile yapılan uygulamalarda uygulayıcının maruz kaldığı pestisit değerleri hacimsel ortalama damla çap, damla sıklığı ve kaplama oranı açısından belirlenmiştir. Ayrıca uygulanan hedef alanlarda da aynı değerlendirmeler yapılmıştır. Denemelerde hali hazırda kullanılmakta olan konik hüzmeli M2 (8002) meme ile alternatif olabilecek hava emişli M1 (IDK 120-02 ) meme tipi kullanılmıştır. Denemeler arazi şartlarında iki meme tipinde iki farklı ilerleme (yürüme) hızında (H1: 1 m/s ve H2: 1.5 m/s) yapılmıştır. Uygulamalarda norm değeri 20 lt/da, püskürtme basıncı (3 bar) ve püskürtme yüksekliği (50 cm) sabit olarak alınmıştır. Uygulamalarda operatörün vücut (kafa, göğüs, kollar, bacaklar) bölgelerine ve hedef takozlar üzerine örnekleme yüzeyleri yerleştirilmiştir. Operatörde ve hedef yüzeylerde hacimsel ortalama çap damla sıklığı ve kaplama oranı incelenmiştir. Örnekleme yüzeyleri olarak suya duyarlı kağıtlar kullnılmış olup kapıtların analizlerinde görüntü işleme programından (Image Tool for Windows V3) yararlanılmıştır. İstatistiksel analiz ile verilerin analizleri yapılmıştır. Operatör vücudunda VMD için en 52.85 µm ile M2*H1, kaplama oranı için 0.24 uygulamasını sağlayan M1*H2 ve damla sıklık için 109 ile M1*H2 uygulamaları seçilebilir. Hedef yüzeyde ise VMD değeri 356.73 µm olan M2*H1, kaplama oranı için M2*H1 ve damla sıklık için M1*H2 uygulamaları seçilebilir. Bu çalışmada modifiye edilmiş sırt pülverizatörünün operatör için risk azaltılarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the importance of safe and sufficient food supply for human health is increasing day by day. In herbal production, it is tried to prevent the losses of plants due to harmful organisms. Incorrect and excessive use of pesticides in the chemical control method preferred by farmers causes negative risks in terms of human health, food safety and the environment. Studies have shown that the pesticides exposed by the applicators are higher in the backpack sprayers, which are preferred due to the differences in agricultural areas and geographical structure. In this study, pesticide residue values that operators are exposed to in applications with backpack sprayers were investigated. For this purpose, the classical backpack sprayer has been modified by adding a boom. In the applications made with this backpack sprayer, the pesticide values that the applicator was exposed to were determined in terms of volume median diameter (VMD), density of droplet (piece/cm2) and surface coverage (%). In addition, the same evaluations were made in the target areas applied. Hollow cone nozzle M2 (8002), which is currently in use, and air induction nozzle M1 (IDK 120-02 ) nozzle type, which can be an alternative, were used in the trials. The trials were carried out in two nozzle types at two different forward (walking) speeds (H1: 1 m/s and H2: 1.5 m/s) in field conditions. In the applications, the norm value was taken as 20 lt/da, the spray pressure (3 bar) and the spray height (50 cm) were taken as constant. In the applications, sampling surfaces were placed on the operator's body (head, chest, arms, legs) and on the target wedges. The volume median diameter, density of droplet and surface coverage on the operator and target surfaces were investigated. Water sensitive papers were used as sampling surfaces, and the image processing program (Image Tool for Windows V3) was used in the analysis of the gates. Obtained results were evaluated by statistical analysis. On the operator's body, M2*H2 with 52.85 µm maximum for VMD, M1*H2 for surface coveraga 0.24 and M1*H2 with 109 for droplet density can be selected. On the target surface, M2*H1 with a VMD value of 356.73 µm, M2*H1 for surface cıverage and M1*H2 for droplet density can be selected. In this study, it was concluded that the modified backpack sprayer can be used by reducing the risk for the operator.