Dahiliye kliniklerinde yapılandırılmış hasta teslim formunun iletişim ve iş birliğine etkisi
The effect of structured patient delivery form on communication andcooperation in internal clinics
  1. Tez No: 818794
  2. Yazar: ESİN KELAĞALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Hasta teslimi hasta güvenliğini etkileyen, uygun yapılmadığı durumlarda istenmeyen olaylara neden olan bir etmendir. Araştırma, dâhiliye kliniklerde yapılandırılmış hasta teslim formu kullanmanın hemşire hemşire iletişim ve işbirliğine etkisini belirlemek amacıyla plandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu araştırma, Ocak- Mart 2023 tarihleri arasında bir eğitim ve araştırma hastanesi Dahiliye, Nefroloji ve Nöroloji kliniklerinde gerçekleştirildi. Çalışma tek gruplu ön test- son test yarı deneysel olarak tasarlandı. Çalışmaya katılan 37 hemşireye çalışma öncesinde bilgi formu, HHİÖ ve SBAR workshop uygulandı. Workshop sonrası hasta tesliminde kullanılması amacıyla oluşturulan SBAR Hasta Teslim Formu 3 ay boyunca ilgili kliniklerde kullanıldı. Çalışma sonunda hemşirelere HHİÖ ile SBAR geri bildirim formu kullanıldı. Veriler IBM SPSS Statistics 23 programına aktarılarak değerlendirilmiş olup kategorik değişkenler için frekans dağılımı (sayı, yüzde), sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler verildi. BULGULAR: Çalışmaya katılan hemşirelerin % 70,3'ünün nöbet teslimini hasta başında sözel olarak yaptığı belirlendi. Hemşirelerin HHİ düzeyinin yüksek olduğu, sosyodemografik özellikleri ile ölçek arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0.05). SBAR geri bildiriminde formun nöbet teslimine olumlu bir katkı getirmediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Patient delivery is a factor that affects patient safety and causes undesirable events in cases where it is not done properly. The study was planned to determine the effect of structured patient delivery form on communication and cooperation in internal medicine clinics. MATERIALS AND METHODS: This research was carried out in Internal Medicine, Nephrology and Neurology clinics of a training and research hospital between January and March 2023. The study was designed as a single group pretest-posttest quasi-experimental. Before the study, 37 nurses who participated in the study were applied the information form, NNCS and SBAR workshop. The SBAR Patient Delivery Form, which was created to be used in patient delivery after the workshop, was used in the relevant clinics for 3 months. At the end of the study, the SBAR feedback form was used with the nurses. Data were evaluated by transferring them to IBM SPSS Statistics 23 program, and frequency distribution (number, percentage) for categorical variables and descriptive statistics for numerical variables were given. RESULTS: It was determined that 70.3% of the nurses delivered the shift verbally at the bedside. There was no statistically significant difference between the sociodemographic characteristics of the nurses with high NNC levels and the scale. In the SBAR feedback, it was determined that the form did not make a positive contribution to the delivery of the seizure. A statistically significant difference was found between the sociodemographic characteristics and the feedback form in terms of age, working time in the profession and institution. Among the steps of the form, it was seen that the R (Recomment) step was used the most and the A (Assesment) step was used the least. CONCLUSION: Compared to the current delivery application, the use of the model in terms of time and workload caused negative feedback. It was observed that the nurses' use of a structured model in the delivery process did not contribute positively to the NNC and SBAR feedback form.