İhracat teşvikleri (Bazı dünya ülkeleri ve Türkiye uygulamasının karşılaştırılması)
Export incentives (The implementation of comparison of some world countries and Turkey)
  1. Tez No: 81885
  2. Yazar: AYSUN ÇELİK KULAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET İhracatı teşvik tedbirleri, ihracatı artırıcı özellik taşıyan çeşitli politik önlemlerden oluşmaktadır. İhracatın kısa sürede geliştirilmesi tarafsız bir politika ile mümkün olamayacaktır. Bu çerçevede ihracatın çeşitlendirilmesi, yeni malların ihraç edilebilme olanaklarının arttırılması gereği vardır. Teşvik müessesesi burada karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada dünya ülkeleri ve Türkiye'de uygulanan ihracat teşvikleri incelenmiştir. Birinci bölümde teşvik kavramının tanımı yapılmış ve ihracat teşvik türlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde dünya ülkelerinde ve AB'de uygulanan ihracat teşvikleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye'de ki ihracatı teşvik müessesesinin kısa bir tarihçesi yapılarak, günümüzde uygulanmakta olan ihracat teşvikleri anlatılmıştır. Genel değerlendirme ve sonuç bölümünde ise AB ülkelerinin uygulamış oldukları ihracat teşviklerine benzer ihracat teşviklerinin bulunduğu saptanmıştır. Ancak bu teşvikler için Türkiye'de mevcut sistemin etkin ve kontrolünü yapacak denetim müessesesinin ve ihracatçıları koordine edecek, bilgilendirecek çok fazla kuruluşun olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY Measures for the export incentives comprise various political measures to increase the exportation. With neutral policies, it is impossible to increase the export in a short time. In this context it is required to increase variety of exports and the opportunity to export new goods. The incentive procedures emerge in these conditions. In this study, the export incentives given in Turkey and other countries are examined. In the first section, the concept of incentive is described and its types stated. In the second section, the incentives applied in EC and other countries are examined. In the third section, a blief history of the incentive applications in Turkey are given, and current export incentives are evaluated. Finally, the export incentives given in EC, Turkey and other countries are compared. As a result it is that the export incentives in Turkey are similar to the incentives in EC and other countries. However, it is concluded that there are not many bodies or organizations to effectively control the existing system, to coordinate the exportations and to provide information on this subject.