Bir yaşın altındaki bebeklerde idrar örneği toplamada invaziv olmayan mesane stimülasyon tekniğinin etkisi
The effect of non-invasive bladder stimulation technique on collecting urine samples in infants under one year old
  1. Tez No: 818854
  2. Yazar: NİHAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
GİRİŞ: Mesane stimulasyon tekniği tuvalet eğitimi olmayan çocuklarda detrüsör kasının refleks kasılmasını uyararak daha kısa sürede idrar örneği toplanmasını sağlayan bir tekniktir. AMAÇ: Bir yaşın altındaki bebeklerde idrar örneği toplamak amacıyla uygulanan mesane stimülasyon tekniğinin işlem başarısı, işlem süresi, bebeğin ağrı düzeyi ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisinin incelenmesiydi. YÖNTEM: Randomize kontrollü deneysel tasarımdaki araştırmanın örneklemini idrar örneği toplanacak 64 (Kontrol grubu =32, Deney grubu =32) bebek oluşturdu. İdrar örneği toplamak amacıyla, deney grubuna mesane stimulasyon tekniği uygulandı, kontrol grubu deney grubu ile aynı pozisyonda tutuldu. Tanıtıcı Bilgi ve Veri Toplama Formu, FLACC ağrı ölçeği kullanılarak veriler toplandı. İşlem başarısı 3 dakika içinde idrar örneğinin toplanması, bebeğin pozisyonlanmasından miksiyon başlangıcına kadar olan süre ise işlem süresi olarak değerlendirildi. Tüm bebeklerin kalp atım hızı (KAH), oksijen saturasyonu (SpO2), FLACC puanları girişim öncesinde, girişimin 1. ve 3. dakikasında değerlendirildi. BULGULAR: Deney grubunda (%53.13) işlem başarı oranı kontrol grubundan (%25) fazlaydı (x2=5,317, p=0,021). Deney (46sn) ve kontrol (82,5sn) grubu arasında işlem süresi açısından fark yoktu (z=-0,875, p=0,382). Grupların girişim öncesi, 1. dk. ve 3. dk. FLACC puanı, KAH ve SpO2 düzeyleri karşılaştırıldığında anlamlı fark yoktu (p>0.05). Deney grubundaki çocukların KAH (F=13,857, p=0,000) ve FLACC puanında (x2=47,566, p=0,000) zaman içinde anlamlı fark olduğu, çocukların 1. dk. ve 3. dk. değerlerinin girişim öncesinden, 3. dk. değerlerinin ise 1. dk.'dan daha yüksek olduğu belirlendi. Kontrol grubundaki çocukların FLACC puanı (x2=39,823, p=0,000), KAH (F=13,483, p=0,000) ve SpO2 (x2=24,439, p=0,000) düzeyleri incelendiğinde zaman içinde anlamlı fark olduğu, 1. dk. ve 3. dk. değerlerinin girişim öncesinden daha yüksek olduğu, 1. dk. ve 3. dk. değerleri arasında fark olmadığı saptandı. SONUÇ: 1 yaşından küçük çocuklarda orta akım idrar örneği toplamada mesane stimulasyon tekniği başarı oranını arttırır. Girişim öncesinde ve girişim sırasında grupların ağrı, KAH ve SpO2 düzeyleri arasında fark olmadığı, ancak girişimin 3.dakikasında deney grubunda ağrı ve KAH düzeyi artarken kontrol grubunda değişmediği görüldü. Verilen pozisyon ve manevradan kaynaklanan ağrıyı azaltmak amacıyla nonfarmakolojik ağrı giderme yöntemleri kullanılarak çalışmalar yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The bladder stimulation technique is a technique that stimulates the reflex contraction of the detrusor muscle in children without toilet training and allows urine sample collection in a shorter time. OBJECTIVES: The aim of this study was to investigate the effect of bladder stimulation technique on the success of the procedure, duration of the procedure, pain level and physiologic parameters of the infant in infants under one year of age. METHODS: The randomized controlled experimental design study sample consisted of 64 infants (Control =32, Experimental =32) from whom urine samples were to be collected. During urine sample collection, the bladder stimulation technique was applied to the experimental group, while the control group was kept in the same position as the experimental group. Data were collected using the Descriptive Information and Data Collection Form and FLACC pain scale. Procedural success was defined as the collection of urine samples within 3 minutes, and the time from the positioning of the infant to the onset of micturition was defined as the duration of the procedure. All infants ' heart rate (HR), oxygen saturation (SpO2), and FLACC scores were evaluated before and at 1 and 3 minutes after the procedure. RESULTS: Procedure success rate was higher in the experimental group (53.13%) than in the control group (25%) (x2=5.317, p=0.021). There was no difference between the experimental (46 seconds) and control (82.5 seconds) groups in terms of procedure duration (z=-0.875, p=0.382).There was no significant difference in the groups' FLACC score, HR and SpO2 levels before the intervention at 1 min and 3 min (p>0.05). There was a significant difference in the HR (F=13.857, p=0.000) and FLACC score (x2=47.566, p=0.000) of the children in the experimental group over time. The values of the children at 1 min and 3 min were higher than before the intervention, and the values at 3 min were higher than 1 min. When the FLACC score (x2=39.823, p=0.000), HR (F=13.483, p=0.000) and SpO2 (x2=24.439, p=0.000) levels of the children in the control group were examined, it was found that there was a significant difference over time, the 1st minute and 3rd-minute values were higher than the pre-intervention values, and there was no difference between the 1st minute and 3rd-minute values. CONCLUSION: In children under 1 year of age, bladder stimulation technique increases the success rate for midstream urine sample collection. It was observed that there was no difference between the pain, HR and SpO2 levels of the groups before and during the intervention. It is recommended to perform studies using non-pharmacological pain relief methods in order to reduce the pain caused by the given position and maneuver.